Trwa ładowanie...
ycipk-3l5th1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nobel

Wałęsa zgłosił swojego kandydata do Nagrody Nobla

Były prezydent Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983, zgłosił kandydaturę Stanisława Szuszkiewicza do tego wyróżnienia za 2007 rok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wałęsa zgłosił swojego kandydata do Nagrody Nobla
(AFP)
ycipk-3l5th1

To trójka prezydentów, w tym Szuszkiewicz, pokojowo rozwiązała Związek Radziecki, a więc za ten czyn i jeszcze wiele innych, należałaby się panu Szuszkiewiczowi Pokojowa Nagroda Nobla; tak ja uważam - powiedział Lech Wałęsa.

W uzasadnieniu zgłoszenia kandydatury Szuszkiewicza Wałęsa przypomniał także jego inicjatywę i realizację wyprowadzenia z Białorusi taktycznej i strategicznej broni jądrowej, przywiązanie do zasad demokracji i praw człowieka oraz propagowanie tych zasad.

Szuszkiewicz jest profesorem fizyki jądrowej. Był deputowanym ludowym ZSRR w 1988 roku, później deputowanym do Rady Najwyższej Białorusi; pierwszym zastępcą przewodniczącego rady, a w okresie od września 1991 do stycznia 1994 - przewodniczącym. Jest jednym z sygnatariuszy porozumienia o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw w grudniu 1991.

ycipk-3l5th1

Jest mi bardzo przyjemnie, że znalazłem się na liście, jednak jestem realistą, że oprócz mnie jest wiele godnych kandydatur. Gdybym jednak tę nagrodę otrzymał, to przede wszystkim pomógłbym "Naszej Niwie" i innym niezależnym wydawnictwom - powiedział Szuszkiewicz temu opozycyjnemu tygodnikowi białoruskiemu.

Do Pokojowej Nagrody Nobla 2007 zgłoszono już ponad 180 osób i instytucji. Na "giełdzie" potencjalnych laureatów wymienia się m.in. byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a, orędownika kampanii na rzecz groźby globalnego ocieplenia oraz faworyta z zeszłego roku - byłego prezydenta Finlandii, a obecnie ONZ-owskiego wysłannika ds. przyszłego statusu Kosowa Marttiego Ahtisaariego.

Wśród kandydatów jest Irena Sendlerowa, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady ok. 2500 żydowskich dzieci z getta warszawskiego.

Nazwisko laureata zostanie ogłoszone w połowie października.

ycipk-3l5th1
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3l5th1

ycipk-3l5th1
ycipk-3l5th1
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów