Trwa ładowanie...

Wałęsa odmawia przyjęcia litewskiego odznaczenia

Lech Wałęsa odmówił przyjęcia wysokiego odznaczenia litewskiego i wyraził jednocześnie zaniepokojenie sytuacją dotyczącą respektowania na Litwie praw Polaków do języka, kultywowania tradycji i szacunku dla kultury polskiej.

Share
Wałęsa odmawia przyjęcia litewskiego odznaczenia
Źródło: WP.PL
d4erlcx

"Mam głęboką nadzieję, że władze Republiki Litewskiej doprowadzą do sytuacji, kiedy będę mógł przyznane mi odznaczenie odebrać, ale w warunkach respektowania prawa, moich rodaków i mojego własnego, do używania - tak jak na całym świecie - własnego imienia i nazwiska" - napisał Lech Wałęsa.

"Na Pani ręce pragnę złożyć podziękowanie najwyższym władzom Republiki Litewskiej z Panią Prezydent Republiki Litewskiej Dalią Grybauskaite na czele, za podjęcie decyzji o odznaczeniu mnie Krzyżem Wielkim Orderu Witolda Wielkiego. Cieszę się, ze Wolna Litwa uznaje mój osobisty wkład w dziedzinie rozwoju stosunków międzypaństwowych między Republiką Litewską a Rzeczpospolitą Polską i moją aktywną działalność na rzecz budowy przyjaznych stosunków pomiędzy narodami obu krajów oraz współpracy dobrosąsiedzkiej" - napisał prezydent w liście skierowanym do Lorety Zakareviciene, ambasador Republiki Litewskiej w Polsce.

"Dla umacniania relacji między naszymi krajami chciałbym móc przyjąć to odznaczenie. Jestem jednak głęboko zaniepokojony obecną sytuacją dotyczącą respektowania na Litwie praw moich rodaków do języka, kultywowania tradycji i szacunku dla kultury polskiej. Jestem przekonany, iż ramy współpracy naszych państw w ramach Unii Europejskiej powinny ten respekt dla praw mniejszości polskiej w Republice Litewskiej wzmacniać a nie ograniczać" - czytamy w liście Lecha Wałęsy

List można przeczytać na stronie Fundacji "Instytut Lecha Wałęsy"http://www.ilw.org.pl/229,55,list_lecha_walesy_do_amabsador_republiki_litewskiej

d4erlcx

Podziel się opinią

Share
d4erlcx
d4erlcx
Więcej tematów