Trwa ładowanie...
Przemysław Dubiński
09-10-2015 12:20

Wałęsa dla WP: cieszy mnie ten wybór, choć mógł być pewnym zaskoczeniem

- Trzeba zauważyć, że udało im się przeprowadzić bardzo trudne pokojowe i demokratyczne reformy. Zajęli się ciężką pracą i przeorganizowaniem, przez co nie byli tak widoczni i głośni w mediach. Dlatego ten wybór mógł być pewnym zaskoczeniem - skomentował w rozmowie z WP przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla tunezyjskiej organizacji Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego (National Dialogue Quartet) laureat nagrody z 1983 roku Lech Wałęsa.

Wałęsa dla WP: cieszy mnie ten wybór, choć mógł być pewnym zaskoczeniemŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d45kne8
d45kne8

Były prezydent podkreślił, że cieszy go ten wybór, gdyż w 2011 roku sam włączył się w proces demokratycznych i pokojowych przemian w Tunezji.

- Przeprowadziłem wówczas wiele ciężkich rozmów w tym kraju i podzieliłem się z tamtejszymi politykami swoim doświadczeniem. Zasugerowałem również, jak można wprowadzać zmiany. Muszę przyznać, że cieszy mnie to, jak daleko potrafili pójść w sugerowanym przez nas kierunku - przyznał Wałęsa.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku jest przekonany, że przyznane w Sztokholmie wyróżnieni będzie miało wielki wpływ na sytuację w regionie. Przyznał również, że przemiany, które zachodzą w Tunezji są wynikiem, czasem bardzo ciężkich, kompromisów.

- W pewnym momencie, przed wyborami, pojawiła się myśl, że szansę na zwycięstwo w tym kraju mają tylko partie, które reprezentują wartości religijne. One były zresztą najlepiej zorganizowane. Przestrzegłem jednak: "nie róbcie tego". Sam jestem wierzący, ale zaapelowałem, by nie brudzić polityką religii i wiary. Nie spodobało się to moim słuchaczom. Omal nie zostałem wygwizdany. Zaczęto mi wytykać, że przecież w każdym europejskim państwie jest Chadecja. Odpowiedziałem: "tak mamy Chadecję, ale przez to mamy też puste kościoły, gdyż za daleko poszliśmy". Ten argument do nich przemówił - tłumaczy Wałęsa.

d45kne8

Tunezyjska organizacja Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego (National Dialogue Quartet) została nagrodzona za "wkład w demokratyczne zmiany w Tunezji przeprowadzone po "arabskiej wiośnie".

Kwartet powstał w 2013 r., na fali tzw. jaśminowej rewolucji z 2011 r. W jego skład wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka (LTDH) oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Organizacje te reprezentują różne sektory i wartości tunezyjskiego społeczeństwa: życie zawodowe i dobrobyt, zasady państwa prawa i prawa człowieka. Na tej podstawie Kwartet sprawuje rolę mediatora w konfliktach i stanowi siłę napędową w pokojowym procesie rozwoju demokracji w Tunezji. Jest też wielkim autorytetem moralnym.

d45kne8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45kne8
Więcej tematów