Walentynki. Dlaczego obchodzimy to święto 14 lutego? Skąd wzięły się w Polsce? Przedstawiamy historię Walentynek

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Zakochani myślą nad oryginalnymi sposobami wyrażania swojej miłości do drugiej osoby, żeby ją zdobyć lub jak spędzić ciekawie i romantycznie czas ze swoją drugą połówką. Jednak nie wszyscy wiedzą, dlaczego święto zakochanych ma ustaloną datę w lutym i jak trafiło do Polski.

Walentynki. Dlaczego obchodzimy to święto 14 lutego? Skąd wzięły się w Polsce? Przedstawiamy historię Walentynek
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.02.2019 | aktual.: 05.02.2019 11:27

Walentynki – data święta

Walentynki, czyli dzień zakochanych, co roku obchodzimy 14 lutego. W 2019 roku ten dzień przypada w czwartek.

Nazwa święta pochodzi od św. Walentego – kapłana rzymskiego, który zmarł 14 lutego 268 lub 269 roku. Został ścięty w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego.

W IV wieku n.e. grób św. Walentego cieszył się ogromnym kultem. Od 496 roku decyzją papieża Gelazjusza I 14 lutego w kościołach katolickich obchodzi się wspomnienie liturgiczne św. Walentego.

Święty Walenty jest uznawany za patrona miłości.

Walentynki — jak trafiły do Polski?

Walentynki w Polsce są stosunkowo młodym zwyczajem. Do naszego kraju przybyły w latach 90. XX wieku wraz z kultem św. Walentego z Bawarii i Tyrolu. Od 2002 roku w Chełmnie odbywa się największe wydarzenie w Polsce związane z Walentynkami pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. 3 dni koncertów związane są z uroczystościami w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się relikwia św. Walentego.

Walentynki są krytykowane przez część Polaków. Uznają to święto za przejaw amerykanizacji, wytykają komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie oraz wyzysk ze strony sieci i mediów do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Walentynki na świecie

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Brytyjczycy twierdzą, że święto na cały świat rozsławił Walter Scott, szkocki adwokat, powieściopisarz i poeta żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku.

Czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.

Świadkowie Jehowy w ogóle nie obchodzą Walentynek – uznają to święto za pogańskie. W krajach islamskich Walentynki są niezgodne z duchem religii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)