Waldemar Żurek: społeczeństwo może obronić wolne sądy

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa uważa, że to społeczeństwo może obronić niezawisłe sądy. Pytany przez Marcina Zaborskiego o drogę sądową wobec Polskiej Fundacji Narodowej odrzekł: - Trudno powiedzieć. Mamy przykłady, że jak sędzia wygrywa, kiedy ktoś naruszy jego dobra osobiste, to później i tak politycy mówią: "no tak, jego koledzy sądzili te sprawy".

Waldemar Żurek: społeczeństwo może obronić wolne sądy
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bartosz Lewicki

Sędzia Waldemer Żurek był gościem programu "Popołudniowa rozmowa" w RMF FM. Pytany o sprzeciw KRS wobec kampanii SprawiedliweSady.pl, Żurek odrzekł, że chodzi o to, żeby "obywatel wyrobił sobie zdanie, bo dzisiaj jest przedmiotem manipulacji". - To, co się pokazuje, to kłamstwo i manipulacja oraz obrzucanie błotem - dodał.

- Wyobraźmy sobie, że ktoś mówi, że to pan ukradł samochód, a to pański sąsiad ukradł. To jest sprawa dla prokuratora, bo mamy fundację, założoną z pieniędzy wszystkich Polaków, i ona ma promować dobre imię Polski. A ona robi antyreklamę. Przyjeżdża przedsiębiorca, ogląda billboardy, wchodzi do internetu i widzi, że Polska to jedno wielkie bagno, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę wymiaru sprawiedliwości. To on bierze walizki, bierze swoje pieniądze i mówi: ja tu firmy zakładał nie będę - mówił Waldemar Żurek.

Na pytanie, czy nie jest tak, iż sędziowie zasłaniają sie immunitetem, sędzia Żurek odparł, że sam jest za surowym karaniem występków i przestępstw u sędziów. - Są takie przypadki. Ale potem sędzia wylatuje z pracy i mają wilczy bilet we wszystkich zawodach prawniczych, bo takie przypadki też znamy. W ciągu ostatnich czterech lat wyrzuciliśmy z zawodu 12 sędziów - mówił.

Pytany był też o możliwość wybrania drogi sądowej przez sędziów, o których informowała kampania. Odpowiedział, że odradza sędziom taką drogę. - Myślę, że przekonywanie opinii publicznej jest dla nas dzisiaj najważniejsze dlatego, że to społeczeństwo - tak naprawdę - może obronić dzisiaj niezawisłe sądy. Nie możemy liczyć na prokuraturę, bo nawet gdybyśmy złożyli doniesienie, to pewnie zostałoby ono wyrzucone do kosza - mówił.

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Polska Fundacja Narodowa: kto wydaje nasze pieniądze?

Źródło artykułu:WP Wiadomości
plakatybillboardykrajowa rada sądownictwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)