PolskaWakacyjne plany Polaków

Wakacyjne plany Polaków

W tym roku 30% Polaków czyli o 4 punkty procentowe mniej niż w roku
ubiegłym - zamierza spakować walizki i wyjechać na letni
wypoczynek. Prawie połowa weźmie urlop, ale nie będzie wyjeżdżać.

20.06.2008 | aktual.: 20.06.2008 10:39

14% respondentów planuje pracować przez cały okres wakacyjny - wynika z badania Pentor Research International.

Podobnie jak w latach poprzednich najchętniej na urlop wyjeżdżają ludzie młodzi, poniżej 29 roku życia - 45% z nich zamierza w tym roku pojechać na urlop. Tradycyjnie, najmniejszy procent osób deklarujących wyjazd na letni wypoczynek przypada na najstarszą grupę wiekową 60 i ponad (12%).

Skłonność do wyjazdu wiąże się też ściśle z wykształceniem: im wyższe mamy wykształcenie, tym częściej decydujemy się na wyjazd na wakacje. Najrzadziej na wakacyjny wyjazd decydują się osoby z podstawowym wykształceniem (16%).

Plany urlopowe są również ściśle powiązane z sytuacją finansową gospodarstw domowych. Im mniejszy dochód rodziny, tym mniej respondentów decyduje się na wyjazd. Na urlop planuje wyjechać 8% respondentów z rodzin o najniższym dochodzie (do 1000 PLN), podczas gdy odsetek ten wynosi 46% w przypadku rodzin najbogatszych (ponad 4000 PLN) oraz 50% w przypadku osób, których miesięczny dochód gospodarstwa domowego znajduje się w przedziale 2501-4000PLN.

Na urlop najczęściej wybierają się osoby otrzymujące stosunkowo wysokie wynagrodzenie, a więc menadżerowie (50%) i osoby pracujące w biurach (43%).

Wypadkową powyższych czynników demograficznych jest klasa społeczna (A to osoby o najwyższych dochodach, głównie z wyższym wykształceniem E osoby o najniższych dochodach, głównie z wykształceniem podstawowym i zasadniczym). Tu również obserwujemy wyraźną zależność: im wyższa klasa społeczna tym wyższy odsetek osób wyjeżdżających na urlop.

Respondenci, którzy nie planują dłuższego urlopu, zapytani zostali, jak będą spędzać gorące miesiące lata. Okazuje się, iż 14% respondentów planuje zrekompensować sobie brak dłuższego urlopu krótkimi wyjazdami poza miasto, natomiast 22% zamierza dzielić czas pomiędzy dom a działkę.

Krótkie wypady i wycieczki poza miasto są zdecydowanie bardziej preferowane przez osoby młode w wieku do 29 lat (26%), z wykształceniem wyższym (23%), przez studentów (33%) i menedżerów (30%).

Wypoczynek natomiast w ogródku działkowym jest szczególnie popularny wśród osób w wieku 40-49 lat (31%), z zasadniczym wykształceniem (26%) i średnim dochodem gospodarstwa domowego (24%), oraz gospodyń domowych (29%).
Osoby, które planują urlop w zdecydowanie częściej organizują sobie wyjazdy we własnym zakresie, niż decydują się na pomoc biur podróży. W tym roku 13% Polaków zadeklarowało, że skorzysta z ich usług. Są to przede wszystkim osoby w wieku 30-39 lat (15%), z wyższym wykształceniem (24%), menedżerowie (33%).

Ci, którzy nie skorzystają z biura podróży, zorganizują sobie wyjazd na własną rękę (66%) lub wyjadą do znajomych i/lub rodziny (18%). Najwięcej zwolenników pierwszego rozwiązania jest wśród osób w wieku 50-59 lat (76%), z wykształceniem średnim (73%), z dochodem gospodarstwa domowego 2501-4000PLN (74%) oraz pracownicy biurowi (75%).

Wyjazd do znajomych i/lub rodziny wybierają przede wszystkim osoby najstarsze (35%), z wykształceniem zasadniczym (33%) oraz z najniższym dochodem gospodarstwa domowego (35%).

Odpoczynek w kraju wciąż jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem spędzania urlopu. Wybiera go 80% Polaków. Prawie co piąty Polak planuje natomiast zagraniczne podróże. Stosunkowo częściej za granicę wyjeżdżają osoby w wieku 30-39 (22%), z wyższym wykształceniem (28%), z najwyższym dochodem gospodarstwa domowego (29%) oraz menedżerowie (38%).

Od kilku lat niezmiennie najbardziej atrakcyjnym regionem turystycznym jest nasze rodzime morze. W sumie nad Bałtyk wybiera się 22% wyjeżdżających (odpowiedź ogólnie nad polskie morze oznacza deklaracje wyjazdu do miejscowości nadmorskich poza wymienionymi dawnymi województwami). Na drugim miejscu znalazły się Mazury - nad jeziora wybiera się 10% urlopowiczów.

Większość Polaków swój urlop zaplanowała na lipiec (61%), natomiast 43% będzie odpoczywać w sierpniu. Zdecydowanie rzadziej wyjeżdżamy w czerwcu i wrześniu (po 10% ankietowanych).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)