Trwa ładowanie...

Wadim Tyszkiewicz bojkotuje zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. "Sumienie mi nie pozwala"

Na 6 sierpnia zaplanowano Zgromadzenie Narodowe, na którym ma dojść do zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Tymczasem senator Wadim Tyszkiewicz zapowiada bojkot nadchodzącej uroczystości.

Share
Wadim Tyszkiewicz bojkotuje zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. "Sumienie mi nie pozwala"
Źródło: East News
d1hot1i

Po wyborach prezydenckich 2020 Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki II tury głosowania, która odbyła się 12 lipca. Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Nowy prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego. Ma na to siedem dni od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o stwierdzeniu ważności wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podaje PAP, powołując się na słowa szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak, przygotowane przez PKW sprawozdanie zostało wysłane do Sądu Najwyższego oraz do marszałek Sejmu. Wynika z niego, że Komisja "nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania".

Kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Do tego czasu musi dojść do zaprzysiężenia nowego prezydenta.

d1hot1i

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała na 6 sierpnia Zgromadzenie Narodowe w sali posiedzeń Sejmu. Uroczystość zaprzysiężenia prezydenta na II kadencję odbędzie się o godzinie 10.

Zobacz też: Ryszard Terlecki wylicza "problemy PO". Marcin Kierwiński odpowiada

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy już wkrótce. Bojkot Wadima Tyszkiewicza

Tymczasem senator i były prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oświadczył, że nie weźmie udziału w planowanym Zgromadzeniu Narodowym. "Sumienie mi na to nie pozwala" - przyznał polityk na Facebooku.

"Nie ma takiego obowiązku. Z mojej strony to żadne 'bohaterstwo'. I tak się wszyscy nie zmieszczą na sali sejmowej przy zachowaniu norm bezpieczeństwa związanych z koronawirusem. Więc niech w tym wydarzeniu biorą udział ci, którzy uważają Andrzeja Dudę za swojego prezydenta i ci, którzy uważają, że te wybory były uczciwe i demokratyczne. Ja się do nich nie zaliczam" - dodał Tyszkiewicz.

Warto zaznaczyć, że na zaprzysiężenie prezydenta obecni są nie tylko członkowie Sejmu i Senatu. Na tę uroczystość zapraszani są m.in. byli prezydenci oraz ambasadorowie.

d1hot1i

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, na uroczystości pojawi się marszałek Senatu. Tomasz Grodzki był nieobecny na odebraniu uchwały PKW, gdzie zebrali się najważniejsi politycy w kraju. Jednak jak zapewniła WP dyrektor jego gabinetu, marszałek pojawi się na zaprzysiężeniu Dudy 6 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hot1i

Podziel się opinią

Share
d1hot1i
d1hot1i
Więcej tematów