Trwa ładowanie...
d2n029t

W zeszłym roku spełniliśmy marzenie Powstańca. Udało nam się coś jeszcze - powtórzmy to razem

W zeszłym roku Powstaniec Stanisław Jan Majewski zwierzył się dziennikarce WP Magdzie Mieśnik, że marzy o jednym - by w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętano o jego kompanach z Batalionu AK Zaremba-Piorun. Wirtualna Polska i jej czytelnicy zadbali, by skwer Batalionu był pełen ludzi. W tym roku chcemy to powtórzyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tym roku także spełnijmy marzenie Powstańca
W tym roku także spełnijmy marzenie Powstańca (WP.PL, Fot: WP.PL)
d2n029t

Kiedy w 2018 roku Wirtualna Polska po raz pierwszy organizowała wydarzenie dla Pana Stanisława, martwiliśmy się. Sen z powiek spędzało nam to, czy ktokolwiek pojawi się na Skwerze Pamięci Batalionu AK Zaremba-Piorun. Że rozczarujemy Pana Stanisława garstką ludzi, brakiem zainteresowania.

To był upalny dzień, środek tygodnia, godziny pracujące - a pod pomnikiem w centrum Warszawy zgromadziły się tłumy - starszych ludzi, młodych, rodzin z dziećmi, warszawiaków, lecz także innych Polaków, którzy grupami zjechali się z całej Polski. Zaangażowanie naszych czytelników przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

d2n029t

Pan Stanisław miał łzy w oczach. Nie tylko dlatego, że zobaczył ludzi, którzy chcą i będą pamiętać o tragicznym losie i walce tych, którzy zostali rzuceni w koszmarne okoliczności historyczne. Ale przede wszystkim dlatego, że uczestnicy spotkania potrzebowali rozmowy, kontaktu, zadawali pytania, prosili o wspomnienia. Przyprowadzili swoje dzieci, by i one nie zapomniały.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zupełnie przypadkiem udało nam się stworzyć coś, czego zupełnie się nie spodziewaliśmy. Wspólnotę ludzi, którzy potrafią przeżywać i pamiętać o trudnym historycznym wydarzeniu. Powstanie niezależnie od tego, jak jest oceniane, bezapelacyjnie odcisnęło piętno na naszej wspólnej historii. A przede wszystkim na nas, jako na narodzie. Byliśmy razem i razem budowaliśmy pamięć o tym, co trudne i niejednoznaczne.

Czytaj także:Stanisław Jan Majewski - Powstaniec Warszawski - ma jedno, proste marzenie. Możecie pomóc je spełnić

To tu spotkajmy się pierwszego sierpnia. google maps
To tu spotkajmy się pierwszego sierpnia. (google maps)

Dlatego, kiedy zaczęła się zbliżać kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, nie mieliśmy najmniejszej wątpliwości, że musimy to powtórzyć. W tym roku już nie tylko dla Pana Stanisława, ale dla nas wszystkich. Zapraszamy Was 1 sierpnia na Skwer Batalionu AK Zaremba Piorun. Powstańcy próbowali ocalić Polskę i przyszłe pokolenia. Odwdzięczmy się za tę próbę i tym razem my ocalmy ich. Od zapomnienia.

d2n029t

Podziel się opinią

Share
d2n029t
d2n029t
Więcej tematów