W wieku 101 lat zmarł mjr Marian Słowiński, żołnierz gen. Stanisława Maczka
We wtorek zmarł mjr Marian Słowiński, żołnierz gen. Stanisława Maczka, uczestnik kampanii wrześniowej w 1939 r. Miał 101 lat.
02.06.2020 | aktual.: 02.06.2020 20:41
Major Marian Słowiński nie żyje. Miał 101 lat
O śmierci majora Mariana Słowińskiego poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Jan Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. "(...) Na Wieczną Wartę odszedł mjr Marian Słowiński (101 l), obrońca Ojczyzny w 1939 r., waleczny pancerniak gen. Stanisława Maczka, wyzwoliciel Francji, Belgii i Holandii. Człowiek wielkiego serca i dobroci" - napisał Kasprzyk.
O śmierci weterana wspomniał też premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. "Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o odejściu na wieczną wartę Majora Mariana Słowińskiego - obrońcy Ojczyzny, żołnierza Gen. Maczka. Będę wspominać nasze spotkanie podczas obchodów D-Day, tak mężnych i odważnych nie spotyka się często" - napisał premier.
Major Marian Słowiński nie żyje. Życie i szlak bojowy weterana
Mjr Słowiński urodził się w 1919 w Inowrocławiu. Po skończeniu tam szkoły zaczął uczęszczać do do Szkoły Wojskowej nr 1 w Koninie. Służył w 8 kompanii szkolnej w 67 pułku piechoty w Brodnicy, skąd po wybuchu II Wojny Światowej, w połowie września 1939 został przeniesiony na stanowisko instruktora w 167 rezerwowym pułku piechoty w Rzeszowie. Po klęsce wrześniowej ewakuował się na Węgry, gdzie był internowany do momentu ucieczki do Francji w kwietniu 1940 r. Wstąpił do polskiej armii. Po szkoleniu przeciwpancernym pod francuskim dowództwem brał udział w bitwie pod Verdun. Następnie na pokładzie polskiego okrętu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 65 Batalionie Czołgowym, który został wcielony do 1 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Brał udział w lądowaniu w Normandii i w walkach na linii Chambois-Falaise, wyzwalaniu Belgii i Holandii. Szlak bojowy zakończył pod Wilhelmshaven w Niemczech. W 1947 r. przebywał w wrócił do kraju. Od 1959 do emerytury w 1984 r. pracował w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie. Jednocześnie działał w wielu stowarzyszeniach kombatantów, w tym również w warszawskim kole byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka. W 2012 r. mjr Słowiński został odznaczony medalem „Pro Patria”, a w 2013 Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom”. Zmarł w wieku 101 lat.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl