W weekend w całym kraju imprezy z okazji Dnia Kobiet
"Równość w szkole - w domu - w pracy", "Przeciw przemocy władzy", "Kobiety wszystkich umów łączcie się" - to niektóre hasła manifestacji, które w weekend przejdą ulicami miast z okazji Dnia Kobiet. 8 marca to też okazja do innych imprez.
Oprócz Manif, które mają zwracać uwagę na najważniejsze problemy kobiet, zaplanowano też debaty, koncerty, a przychodnie organizują dni otwarte. Dyspensy na Dzień Kobiet od obowiązującego w Wielkim Poście zakazu udziału w zabawach udzielił mieszkankom swojej archidiecezji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
"Równość w szkole - w domu - w pracy!" - to hasło XV Wielkiej Manify Warszawskiej, która w tym roku koncentruje się na działaniach na rzecz edukacji równościowej. Organizuje ją, jak co roku, Porozumienie Kobiet 8 Marca. Manifa wyruszy w niedzielę w południe sprzed Pałacu Kultury i Nauki.
W stolicy zaplanowano też m.in. w piątek - debatę "Polowanie na Gender - skutki braku edukacji równościowej i seksualnej w Polsce" (w MiTo art.caf,.books) oraz w sobotę - imprezę "3. benefit | 3. Urodziny Sadowskiej | 3 poziomy rozgrzewki przed Manifą" (w klubie Brzozowa 37).
W Krakowie 10. już Manifa odbędzie się w sobotę. Jej uczestnicy będą zwracać uwagę m.in. na konieczność walki z przemocą wobec kobiet. Manifa pod Wawelem jest jednym z punktów programu pierwszej edycji festiwalu FemFesta2014. Na sobotę zaplanowano też konferencję "Kobieta - wiedza - władza" poświęconą społecznej roli kobiet; obrady ma otworzyć premier Donald Tusk.
M.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Starym Sączu i Szczawnicy zaplanowano happening Globalna Baba, jego uczestnicy będą m.in. śpiewać ludowe pieśni i obierać ziemniaki. Akcja rozpocznie szerszą kampanię społeczną "Kultura jest babą". Intencją organizatora - Stowarzyszenia Folkowisko - jest podkreślenie wartości kobiet wiejskich.
Gdańska Manifa, którą organizuje Trójmiejska Akcja Kobieca, rozpocznie się w sobotę o godz. 12 przy Złotej Bramie. Jej hasło to "Solidarność? 21 lat zakazu aborcji", a uczestniczki - nawiązując do działań ruchu Solidarność z 1980 r. - będą nieść transparenty z 21 postulatami; głównym będzie żądanie przywrócenia prawa do aborcji.
Hasło sobotniej Manify we Wrocławiu to "Przeciw przemocy władzy". W Muzeum Narodowym odbędą się spotkania poświęcone m.in. kobietom w średniowieczu, a we wrocławskim Teatrze Polskim będzie można zobaczyć adresowany do pań spektakl "Utwór o matce i ojczyźnie" w reż. Jana Klaty.
VII Śląską Manifę w Katowicach zaplanowano na sobotę; jej hasło: "Siła Kobiet Przeciw Przemocy".
W piątek w Katowicach zaplanowano Pierwszy Kongres Kobiet Województwa Śląskiego pod hasłem "Kobieta na wysokich obrotach. Partnerstwo. Przedsiębiorczość. Polityka". Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaplanowano w piątek bezpłatne wykłady, konsultacje specjalistów i warsztaty oraz zajęcia dla dzieci. "Dzień Kobiet ze zdrowiem" będzie m.in. okazją do wykonania badania cytologicznego i mammograficznego.
W Aquadromie w Rudzie Śląskiej w piątek wstęp do saunarium będą miały tylko panie. W sobotę w Tychach odbędzie się Babski Comber.
Na Jasnej Górze w Częstochowie zaplanowano spotkanie "Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast". Uczestnicy będą się modlić m.in. o "bardziej zdecydowaną i wyrazistą" obecność kobiet w Kościele. Do sprawowania Eucharystii zostanie użyty, specjalnie wyjęty na tę okazję z jasnogórskiego skarbca, kielich mszalny nazwany "Kielichem Życia i Przemiany" - dar kobiet polskich na 600-lecie Jasnej Góry.
Manifa w Poznaniu odbędzie w sobotę; rozpocznie się o godz. 13 na ul. Półwiejskiej. Przejdzie pod hasłem "Dość (re)produkcji opresji", które ma zwrócić uwagę na problem praw reprodukcyjnych.
Na Stadionie Miejskim zaplanowano m.in. ćwiczenia fitness z piłkarzami Lecha, Automobilklub Wielkopolski zorganizował z kolei rajd samochodowy dla kobiet. W sobotę w każdej poradni ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ, poznanianki będą mogły wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.
IV Kielecka Manifa organizowana pod hasłem "Polska jest kobietą" przejdzie w sobotę spod pomnika Henryka Sienkiewicza na Plac Artystów. Stowarzyszenie "Wizjoner" zaprasza mężczyzn pod kielecką Wieżą Sztuki na wspólne śpiewanie dedykowane paniom.
Łódzka Manifa pod hasłem "Kobiety wszystkich umów łączcie się" odbędzie się w sobotę na Starym Rynku. Wcześniej organizacje związane z ruchem narodowym zaplanowały na placu Wolności pikietę antyfeministyczną "Bądźmy damami, nie feministkami".
Dzień Zdrowych Kobiet organizują w sobotę m.in. łódzki oddział NFZ i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Będą m.in. wykłady i konsultacje lekarzy ginekologów, onkologów, dietetyków, pokaz samobadania piersi, zajęcia jogi i salsy.
Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza w sobotę na spektakl o kobietach i dla kobiet "Baba Chanel" w reż. Nikołaja Kolady. Muzeum Sztuki przygotowało m.in. wykład o emancypacji w sztuce współczesnej.
Po raz pierwszy Manifa odbędzie się w Koszalinie. Zaplanowana została na godz. 12 w sobotę.
W Szczecinie na sobotę zaplanowano Rowerowy Dzień Kobiet, czyli wycieczkę rowerową. Z kolei w niedzielę na szczecińskich Jasnych Błoniach panie będą mogły wziąć udział w biegu na dystansie pięciu kilometrów. Panowie są zachęcani do kibicowania.
W Rzeszowie Centrum Medyczne "Medyk" proponuje w piątek i sobotę bezpłatne badania mammograficzne, cytologiczne, przegląd zębów, pomiary ciśnienia, cukru oraz badania słuchu. Rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej w piątek, sobotę i niedzielę proponuje paniom niższe ceny biletów na sztukę "Kosmonauty wiadomość ostatnia do kobiety, którą kochał w byłym Związku Radzieckim".
Cykl imprez pod hasłem "Kazimierz bywa kobietą" przygotowano w Kazimierzu Dolnym. W Galerii Mit otwarta będzie wystawa malarstwa "Kolory Kobiety". W niedzielę zaplanowano "pchli targ" z damskimi ubraniami, pokazy fryzjerskie i kosmetyczne oraz pokaz mody.
W Toruniu Muzeum Okręgowe w piątek organizuje dwa spotkania poświęcone kanonom kobiecego piękna w różnych zakątkach świata i w różnych epokach, a Muzeum Etnograficzne - koncert "Niedziela z goździkiem", nawiązujący do obchodów święta w PRL. W Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy odbędą się warsztaty o tajnikach profesjonalnej sesji, a w atelier będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie.
W Białymstoku po raz trzeci odbędzie się projekt Dziew/czyny (czyli czyny dziewczyn). Tegoroczną patronką projektu jest Zofia Nałkowska, która - jak mówią organizatorki - jako pisarka i działaczka na rzecz kobiet, jest dla nich inspiracją. Impreza rozpocznie się warsztatami kulinarnymi z kuchni wegańskiej. Zaplanowano też pokazy filmów i kampanii o tematyce antydyskryminacyjnej oraz feministycznej.
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia organizuje koncert kompozytora i pianisty Krzysztofa Napiórkowskiego. Kobiety na imprezę mają wstęp wolny; mężczyźni muszą kupić pocztówkę i wpisać na niej dedykację dla wybranej osoby.
Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.