PolskaW warszawskim Koneserze będzie nowe centrum Pragi

W warszawskim Koneserze będzie nowe centrum Pragi

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów prawobrzeżnej Warszawy - dawna Wytwórnia Wódek "Koneser" za cztery lata zyska nowy blask i nowe funkcje. Ma się tu znaleźć miejsce na biura i na mieszkania, i na życie rozrywkowo-kulturalne. Właśnie ruszyły pierwsze prace związane z przebudową legendarnej fabryki alkoholi.

W warszawskim Koneserze będzie nowe centrum Pragi
Źródło zdjęć: © WP.PL

Gdy w 2006 r. zakład wystawiono na sprzedaż z powodu milionowych długów, miłośnicy zabytków i działacze kultury zadrżeli. Losy budynków z przełomu XIX i XX w. stanęły pod znakiem zapytania, tak samo jak mieszczące się tu galerie i teatr Wytwórnia. Jednak wszystko wskazuje na to, że i ceglane budynki, i zaplecze kulturalne tu pozostaną, a w dodatku będą rozbudowane. Mało tego, inwestor przebudowy pofabrycznego kompleksu przy ul. Ząbkowskiej 27/31 chce, aby w tym miejscu powstała zintegrowana przestrzeń biurowa, mieszkalna i rozrywkowa.

- Chcemy wziąć udział w tworzeniu "nowej Starej Pragi", a teren fabryki Konesera doskonale się do tego nadaje - mówi Rafał Szczepański, prezes spółki Juvenes odpowiedzialnej za projekt nowego Konesera. - Te wspaniałe wnętrza i małe uliczki między budynkami dają możliwość stworzenia przestrzeni bogatej oferty dla mieszkańców stolicy.

Dlatego projektanci zamierzają zrewitalizować zabytkowe budynki tak, aby zachowały swój niepowtarzalny klimat starej Warszawy. Kordegarda przy wjeździe na teren zakładu będzie przeznaczona na powierzchnię biurową i jako pierwsza doczeka się modernizacji. Równo z nią rewitalizację przejdzie budynek dawnej mennicy, gdzie powstaną lofty. Część mieszkalna znajdzie się również w nowych budynkach, które mają nawiązywać do architektury przemysłowej - te staną od strony ul. Białostockiej. Za mkw. mieszkania trzeba będzie zapłacić ok. 10 tys. zł. - To przystępna cena jak na tak dobrą lokalizację. W dodatku niedługo będzie tu stacja metra - podkreśla Szczepański.

Co do reszty zabytkowych obiektów decyzja jeszcze nie zapadła. Przeznaczenie każdego zabytku należy uzgodnić z konserwatorem, ale decydują też względy finansowe. - Planujemy utworzyć tu przestrzeń rozrywkowo-kulturalną, z naciskiem na kulturę. To ma być wyróżnik tego miejsca. Wszystko jednak zależy od wsparcia finansowego z różnych źródeł, bo na razie kultura nie obroni się sama - tłumaczy prezes spółki Juvenes.

Inwestorzy zaznaczają, że chcą, aby istniejące galerie nadal działały, a teatr Wytwórnia będzie mógł przenieść się do nowego budynku, gdzie będzie mieć więcej przestrzeni i solidne zaplecze teatralne.

Oprócz tego ma tu rozkwitać życie towarzyskie: pojawią się kluby, kawiarnie i restauracje. - Klub jazzowy to doskonały pomysł na zagospodarowanie starej kotłowni - mówi Szczepański. - Nie ma obaw, że teren po Koneserze będzie przestrzenią zamkniętą. To miejsce ma przyciągać wszystkich i podkreślić, że Pragi nie można spychać na margines - dodaje.

Inwestycja jest warta ok. 500 mln zł, a prace potrwają do 2014 r.

Zobacz wydanie internetowe: Taksówkarze dali ministrowi 40 dni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)