PolskaW Warszawie za darmo oznakujesz kota i psa. "Dzięki tej metodzie zwierzę nie jest anonimowe"

W Warszawie za darmo oznakujesz kota i psa. "Dzięki tej metodzie zwierzę nie jest anonimowe"

W Warszawie wystartowała akcja bezpłatnego czipowania zwierząt. - Skuteczność tej metody wyniosła w ubiegłym roku ponad 13 proc. - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Demiańczuk ze stołecznego magistratu. Czy warto zaczipować swojego pupila?

W Warszawie za darmo oznakujesz kota i psa. "Dzięki tej metodzie zwierzę nie jest anonimowe"
Michał Fabisiak

17.04.2015 | aktual.: 18.04.2015 08:06

- Dzięki tej metodzie zwierzę znalezione na ulicy nie jest anonimowe. Pozwala ona szybko sprawdzić gdzie mieszka i kto jest jego właścicielem - tłumaczy Wirtualnej Polsce Mariusz Maj z warszawskiego "Schroniska na Paluchu". W ubiegłym roku trafiło tam ponad trzy tysiące zwierząt, z których co dziesiąte oznakowane było mikroczipem.

Większość zaczipowanych pupili jest odbierana przez swoich właścicieli. Niestety, w niektórych przypadkach nie da się ustalić tożsamości opiekuna. - Zwierzę ma mikroczip, ale nieprzydatny, dlatego, że nie jest zarejestrowany - wyjaśnia Maj. I dodaje, że "zdarzają się również sytuacje, kiedy właściciel nie chce odebrać swojego psa lub kota".

W akcji czipowania zwierząt mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Warszawy, również osoby, które są zameldowane poza stolica. Pupila można oznakować w jednej z ponad 90 lecznic weterynaryjnych znajdujących się na terenie miasta. Ich lista jest dostępna w biuletynie informacji publicznej m.st. Warszawy.

- Weterynarzowi należy okazać dokument tożsamości oraz książeczkę zdrowia psa czy kota lub inny dokument potwierdzający prawa do zwierzęcia - tłumaczy Tomasz Demiańczuk z Urzędu Miasta. Przed zabiegiem trzeba również wypełnić wniosek o wykonanie elektronicznego oznakowania. Do tego oznakowaniu mogą być poddane tylko zwierzęta powyżej 12 tygodnia życia. W przypadku psów konieczne jest okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza jeden egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL www.safe-animal.eu w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora. W przypadku zmiany danych właściciele proszeni są o ich aktualizację.

Akcja czipowania zwierząt prowadzona jest od 2006 roku. W ciągu ośmiu lat oznakowano łącznie 76813 czworonogów. W ubiegłym roku zabiegowi poddanych zostało 7279 psów i kotów.

Akcja bezpłatnego czipowania psów potrwa do 15 grudnia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)