Trwa ładowanie...
d2cyb2q

W Warszawie wylądował polski Dreamliner - pierwszy taki samolot w Europie

Przed chwilą na warszawskim lotnisku wylądował pierwszy Dreamliner w barwach narodowego przewoźnika LOT. To pierwszy taka maszyna w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie wylądował polski Dreamliner - pierwszy taki samolot w Europie
(PAP, Fot: Aneta Oksiuta)
d2cyb2q

Pierwsze zdjęcia z lądowania Dreamlinera - zobacz

Tu możesz zobaczyć specjalną transmisję na żywo z przylotu Dreamlinera

*Zobacz, ile będzie kosztował lot "liniowcem marzeń"*

d2cyb2q

- Przylot Dreamlinera jest dla lotniska tak samo dużym wydarzeniem, jak i dla przewoźnika. Wspólnie celebrujemy to wielkie święto i ogromnie cieszymy się, że polscy pasażerowie jako pierwsi w Europie będą mogli doświadczać wrażeń związanych z lotem najnowocześniejszym samolotem świata z lub do Warszawy - mówił Radosław Żuk, dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina.

Samolot podchodził od strony Piaseczna. Budynek terminala od strony miasta zdobi ogromny reklamowy banner z wizerunkiem Dreamlinera.

 (fot. WP.PL)
((fot. WP.PL))

Wcześniej Dreamliner (w tłumaczeniu na język polski "Liniowiec marzeń") przeleciał nad pasem startowym. Po wylądowaniu powitany został salutem wodnym Lotniskowej Straży Pożarnej, a następnie pokołował do stanowiska nr 10 przy terminalu. Po południu przeholowany zostanie na płytę przed hangarem AMS, gdzie odbędzie się główna uroczystość powitania organizowana przez PLL LOT.

d2cyb2q

Samolot w polskiej przestrzeni powietrznej miał być eskortowany przez cztery polskie myśliwce F-16. Jednak z powodu mgły zrezygnowano z tego.

Prezes LOT-u Marcin Piróg mówił, że wcześniej to pasażerowie latający po Europie będą mogli poznać zalety Dreamlinera. Już 14 grudnia samolot wykona rejs z Warszawy do Pragi. LOT jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która zacznie korzystać z najnowszego samolotu amerykańskiego koncernu. Trzeba jednak dodać, że dostawy Dreamlinera mają prawie 4-letnie opóźnienie. Wszystko przez początkowe kłopoty z produkcją maszyn.

Dreamlinery są zbudowane w większości z materiałów kompozytowych i lekkich metali co sprawia, że zużywają o 20% mniej paliwa. Mogą latać na niższej wysokości dzięki czemu w kabinie jest o 8% więcej tlenu, co jest mniej męczące dla pasażerów. W typowej konfiguracji w Dreamlinerze montowane są 234 siedzenia. Każda z maszyn kosztuje ponad 200 milionów dolarów.

Zamówione przez LOT samoloty będą posiadały trzy klasy pasażerskie: biznes - z 18 fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej, premium economy - mieszczącą 21 foteli oraz klasę ekonomiczną z 213 fotelami.

d2cyb2q

Boeing 787 Dreamliner (w tłumaczeniu na język polski "Liniowiec marzeń"), to jeden z najnowocześniejszych samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu na świecie. Według danych producenta, aż 50 proc. struktury samolotu, w tym kadłub i skrzydła, jest wykonane z materiałów kompozytowych. Dzięki mniejszej wadze samolot zużywa mniej paliwa, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Zwiększona prędkość przelotowa sprawia, że podróż Dreamlinerem zajmuje mniej czasu niż w innym typie samolotu tej klasy.

Wersja podstawowa Dreamlinera czyli 787-8 w konfiguracji zamówionej przez PLL LOT może przyjmować na pokład 254 pasażerów. Zasięg samolotu wynosi od 7.650 do 8.200 mil morskich (14.200 do 15.200 km).

d2cyb2q

Podziel się opinią

Share
d2cyb2q
d2cyb2q
Więcej tematów