Trwa ładowanie...
d407y5h
d407y5h

W Warszawie rozformowano Dowództwo Sił Powietrznych

W Warszawie rozformowano Dowództwo Sił Powietrznych. Dowódca sił powietrznych, gen. bryg. pil. Lech Majewski, pożegnał sztandar tego rodzaju sił zbrojnych - złożono go w izbie tradycji. Od nowego roku w wojsku będą działać dowództwa generalne i operacyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d407y5h

Podczas uroczystości Majewski podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym dowództwa za służbę i pracę przez 3,5-letni okres, gdy był szefem sił powietrznych. Przypomniał, że przejmował dowodzenie po katastrofie smoleńskiej, "która legła cieniem na działalności wojska, na wizerunku lotnictwa i morale żołnierzy".

- Wyszliśmy z założenia, że musimy znać prawdę, nawet tę bardzo niepopularną i przykrą. Uczyć się od najlepszych, umieć wyciągać wnioski z błędów, regularnie aktualizować regulaminy, instrukcje i programy szkolenia. Priorytetowo traktować bezpieczeństwo służby, upowszechniać myślenie, że odpowiada za nie każdy z nas - mówił.

- Przełamaliśmy złą passę. Nasz wynik, to ponad 3,5 roku lotów bez katastrofy. Pokazaliśmy, że chcieć, to znaczy móc; że Polska ma znakomitych pilotów, techników, nawigatorów i dobrych dowódców - podkreślał. Dziękował też m.in. radiotechnikom i rakietowcom "wchodzącym w skład wielkiej lotniczej rodziny".

d407y5h

Specjalistom rozpoznania i walki powietrznej szef lotników dziękował za "realizację specjalnych zadań", o których nie wolno mu mówić publicznie, "ale które idą w dobrym kierunku".

Generał podziękował również swoim najbliższym - żonie i córkom - za to, że choć nieobecne - również na uroczystości - zawsze z nim były. - Za to, że wspierają moją działalność; za to, że kiedy mnie nie było, to czekały i czekają. Jestem im za to z całego serca bardzo wdzięczny - mówił wyraźnie wzruszony.

Gen. Majewski wręczył wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom nadane przez prezydenta medale za długoletnią służbę oraz przyznane przez ministra obrony medale "Siły zbrojne w służbie Ojczyzny" oraz "Za zasługi dla obronności kraju". Nadał też najlepszym honorowy tytuł "Zasłużony żołnierz RP".

Od nowego roku w miejsce dowództw poszczególnych sił zbrojnych powstaną dwa dowództwa połączone. Dowództwo generalne, kierowane właśnie przez gen. Majewskiego, będzie odpowiadać za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju. Dowództwo operacyjne będzie nadal dowodzić misjami zagranicznymi i przejmować dowodzenie na czas wojny.

- Już za dwa dni zaczniemy epokę "połączoności", ścisłej współpracy wszystkich rodzajów sił zbrojnych pod kierunkiem dowództwa generalnego rodzajów sił zbrojnych z zachowaniem poszanowania tradycji poszczególnych rodzajów wojsk i jednostek" - powiedział Majewski.

W poniedziałek rozformowana zostanie również Marynarka Wojenna.

d407y5h

Podziel się opinią

Share
d407y5h
d407y5h
Więcej tematów