PolskaW Warszawie odsłonięto ławeczkę ks. Jana Twardowskiego

W Warszawie odsłonięto ławeczkę ks. Jana Twardowskiego

W Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu nieopodal kościoła sióstr wizytek odsłonięto ławeczkę ks. Jana Twardowskiego. Można na niej przysiąść, nacisnąć klawisz i posłuchać wierszy, które recytuje sam ksiądz.

W Warszawie odsłonięto ławeczkę ks. Jana Twardowskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

10.10.2013 15:32

Ławeczkę uroczyście odsłonili na skwerze imienia ks. Twardowskiego wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i Anna Hozakowska ze Związku Powstańców Warszawy. Na ławeczce widnieje napis - fragment wiersza ks. Twardowskiego: "Nie przyszedłem Pana nawracać (...)".

Rektor klasztoru sióstr wizytek, inicjator postawienia ławeczki, ks. Aleksander Seniuk mówił podczas uroczystości odsłonięcia, że jest to miejsce dla wszystkich. - Ta ławeczka ma być miejscem spotkania - podkreślił ks. Seniuk. Poeta siedzi na niej na brzegu i zaprasza, by usiąść obok. - Jeśli chcesz pomilczymy, albo przeczytam ci kilka moich wierszy - zdaje się zachęcać poeta - mówił ks. Seniuk.

Podkreślił, że ks. Twardowski przez całe swoje życie "był w ciągłym dialogu z Bogiem i ludźmi".

Ławeczka ks. Twardowskiego - jak podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz - to upamiętnienie wielkiego poety, kaznodziei, oryginalnego człowieka. Jak mówił, przez 25 lat po okresie komunizmu otrzymaliśmy "jeszcze jedną miarę o ludziach wielkich". - Tą miarą są szkoły im. ks. Jana Twardowskiego, papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i ks. Józefa Tischnera - zaznaczył. Jak dodał, "znaczy to, że różni ludzie sięgają po myśl, poezję i słowo tych wielkich ludzi".

Wiceprezydent stolicy przypomniał, że "nie jest to pierwsze upamiętnienie ks. Jana Twardowskiego - księdza, kapłana, człowieka o wielkim sercu, a jednocześnie poety, który w sposób prosty i dowcipny potrafił dotykać trudnych problemów egzystencjalnych".

Dodał, że ks. Twardowski potrafił też wskazywać w swojej poezji drogi dojścia do Boga i do tego, by być dobrym człowiekiem. Wyraził nadzieję, że czwartkowa uroczystość skłoni wielu, by ponownie sięgnąć do poezji ks. Twardowskiego.

Podczas czwartkowej uroczystości wiersze ks. Twardowskiego recytowali aktorzy scen warszawskich. Nie zabrakło także uczniów ze szkół im. ks. Jana Twardowskiego.

W odsłonięciu pomnika wziął udział także szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

Uroczystość odsłonięcia ławeczki jest częścią rozpoczynającego się w piątek w Warszawie "Dziedzińca dialogu".

Autorem ławeczki rzeźby jest Wojciech Gryniewicz, autor pomników, m.in.: Ławeczka Juliana Tuwima, Pomnika Ofiar Komunizmu w Łodzi, rzeźby Kochanków z ulicy Kamiennej poświęconej Agnieszce Osieckiej, pomnika Jana Nowaka Jeziorańskiego w Warszawie.

Ks. Jan Twardowski urodził się w Warszawie 1 czerwca 1915 roku. Poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. Twardowski jest autorem ponad 50 książek - przede wszystkim poezji religijnej. Zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie. Został pochowany w krypcie zasłużonych w Sanktuarium Opatrzności Bożej w Wilanowie. Ks. Twardowski od 1959 roku do śmierci był rektorem kościoła wizytek obok Krakowskiego Przedmieścia. Mieszkał na terenie klasztoru sióstr.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)