Trwa ładowanie...

W Warszawie niewidomi będą mogli głosować samodzielnie

W Warszawie osoby niewidzące będą mogły same oddać głos w wyborach na prezydenta miasta. Umożliwią im to nakładki na karty do głosowania, które będzie można otrzymać w lokalu wyborczym w dniu głosowania.

W Warszawie niewidomi będą mogli głosować samodzielnieŹródło: PAP
d3v61rf
d3v61rf

Zastępca urzędnika wyborczego w Urzędzie Miasta st. Warszawy Łukasz Pardyka powiedział, że w dniu wyborów we wszystkich komisjach wyborczych na terenie miasta powinna znajdować się co najmniej jedna taka nakładka na kartę do głosowania.

Będzie ona w kolorze czarnym, takiego samego formatu jak karta do głosowania, czyli A4. Na nakładce będą wycięte okienka, pokrywające się z kratkami na karcie wyborczej; aby oddać ważny głos, należy postawić znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Nazwiska kandydatów na karcie do głosowania będą umieszczone w kolejności alfabetycznej; przy każdym będzie numer. Niewidomy wyborca będzie musiał zapamiętać, jaki numer przypada kandydatowi, na którego chce oddać głos. W przypadku trudności taki wyborca będzie mógł poprosić członka komisji wyborczej o odczytanie nazwisk. Dopuszczalna jest także pomoc członka komisji przy dopasowywaniu nakładki do karty.

Pardyka powiedział, że urząd zaplanował wyprodukowanie około tysiąca nakładek w Warszawie. Koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 4-5 tys. zł.

d3v61rf

Wiceprezes Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz powiedział, że nakładki miały być wykorzystane także w Krakowie. Jednak - jak informuje Waszkielewicz - 21 listopada nie będzie to możliwe, w związku z opóźnieniami dotyczącymi kwestii formalnych pomiędzy PKW a fundacją.

Jeśli w Krakowie potrzebna będzie II tura wyborów 5 grudnia, wtedy nakładki - jak twierdzi Waszkielewicz - będą gotowe.

d3v61rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v61rf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj