Trwa ładowanie...
d3xk0j5

W USA wynaleziono "ultradźwiękową latarkę "


Amerykański inżynier wynalazł urządzenie, za pomocą którego lekarz może oglądać trójwymiarowy obraz narządów wewnętrznych patrząc na pacjenta, a nie na monitor - poinformowano w piątek na stronie internetowej Whitaker Foundation.

d3xk0j5
d3xk0j5

Badanie ultrasonograficzne (USG)
jest bardzo bezpieczną i stosunkowo tanią metodą obrazowania narządów wewnętrznych. Dzięki wysyłaniu i odbieraniu wiązki ultradźwięków można uzyskać na monitorze przekroje, a nawet trójwymiarowe obrazy wnętrza ciała.

Ultrasonografia umożliwia między innymi precyzyjne nakłuwanie naczyń czy torbieli i pobieranie wycinków określonych tkanek. Jednak wymaga to wprawy, ponieważ przy wykonywaniu tych czynności trzeba patrzeć w monitor i jednocześnie poruszać odpowiednim narzędziem, na przykład igłą do biopsji.

Naturalnym odruchem człowieka jest patrzenie wprost na miejsce, w którym coś się robi. Patrzenie na monitor zaburza koordynację ręka-oko.

Wydaje się, że rozwiązanie problemu znalazł inżynier George Stetten z University of Pittsburgh. Opracowane przez niego urządzenie pozwala pozornie nałożyć obraz przekroju ciała pacjenta na jego skórę. Próbowano tego już wcześniej, ale rozwiązania były skomplikowane i mało wygodne.

d3xk0j5

Stetten wykorzystał półprzezroczyste lustro, by nałożyć na siebie obraz rzeczywisty i wirtualny. Lustro, monitor i sonda (przetwornik ultradźwiękowy) są tak umieszczone, że nawet przy zmieniającym się kącie widzenia obserwatora obrazy precyzyjnie się pokrywają. Twórca nazwał swoją metodę "odbiciem tomograficznym", a urządzenie - "ultradźwiękową latarką". Powstała wersja stacjonarna dla szpitali i przenośna - dla gabinetów. Obie mają być wkrótce poddane testom klinicznym. (mk)

Zobacz także:

stronę Whitaker Foundation

d3xk0j5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xk0j5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj