W tych rezydencjach może zamieszkać Karol Nawrocki
Prezydent elekt Karol Nawrocki będzie miał do dyspozycji kilka oficjalnych rezydencji, które pełnią zarówno funkcje reprezentacyjne, jak i wypoczynkowe. Zarządzane przez Kancelarię Prezydenta RP, obiekty te są dostosowane do potrzeb głowy państwa i objęte odpowiednią ochroną.
PKW ogłosiła oficjalnie, że wybory prezydenckie wygrał wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki, uzyskując 50,89 proc. głosów. Jego główny konkurent Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. głosów.
Sprawdziliśmy, jakie siedziby wchodzące w skład KPRP będzie miał do dyspozycji nowy prezydent.
Główną siedzibą prezydenta jest Pałac Prezydencki, położony przy Krakowskim Przedmieściu 46/48 w Warszawie. Jest to miejsce, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe, spotkania z zagranicznymi gośćmi oraz inne oficjalne wydarzenia. Choć pałac pełni funkcję reprezentacyjną i biurową, prezydent nie musi tam mieszkać na stałe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawrocki zerwie się z uwięzi? Ekspert o różnych scenariuszach
Pałac został wzniesiony w XVII w. przez hetmana Koniecpolskiego, przeszedł w ręce Lubomirskich, a następnie Radziwiłłów. W XVIII w. działał tu teatr z lożą króla Stanisława Augusta. Od 1818 r. był siedzibą Namiestnika Królestwa Polskiego. W tym samym roku pierwszy raz publicznie wystąpił tu ośmioletni Fryderyk Chopin. Po odzyskaniu niepodległości pałac zajęła Rada Ministrów. W czasie okupacji był luksusowym hotelem "Deutsches Haus".
W 1955 r. podpisano tu Układ Warszawski, a w 1989 r. odbyły się obrady Okrągłego Stołu. Od 1994 r. to oficjalna rezydencja Prezydenta RP. Tu podpisano Konstytucję RP, akt akcesji do NATO i UE. Pałac zachwyca wnętrzami, m.in. Salą Kolumnową, Sienią Wielką, Salą Orderu Orła Białego i kaplicą z tablicami smoleńskimi.
Belweder
Kolejną rezydencją jest Belweder, usytuowany w pobliżu Łazienek Królewskich w Warszawie.
Belweder to jedna z najważniejszych rezydencji w Polsce, zlokalizowana przy Trakcie Królewskim w Warszawie. Jego historia sięga XVI wieku – pierwotnie znajdowała się tu rezydencja królowej Bony. Nazwa pochodzi od włoskiego bel vedere – "piękny widok". Złoty okres pałacu przypada na rządy Stanisława Augusta, a w XIX w. rezydował tu wielki książę Konstanty. 29 listopada 1830 r. powstańcy zaatakowali Belweder, rozpoczynając powstanie listopadowe.
Po odzyskaniu niepodległości zamieszkał tu Józef Piłsudski. Po II wojnie światowej rezydencja była siedzibą władz PRL. W latach 1989–1994 mieszkał tu prezydent Lech Wałęsa. Dziś pełni funkcje reprezentacyjne. W Belwederze znajdują się m.in. Sala Pompejańska, Kaplica NMP, Salonik Piłsudskiego i Gabinet Virtuti Militari. W ogrodzie podziwiać można rzeźby pór roku i fontannę.
Rezydencja prezydenta RP na Półwyspie Helskim
Prezydent może korzystać także z rezydencji na Helu.
To całoroczne centrum reprezentacyjno-konferencyjne i jedno z najważniejszych miejsc wypoczynku głowy państwa. Jej historia sięga lat 30. XX w., gdy w Juracie wypoczywał prezydent Ignacy Mościcki. W PRL utworzono tu ośrodek "Mewa", który w 1989 r. przejęła Kancelaria Prezydenta. Obecny kompleks powstał w latach 1996–2003 – pierwsza willa została wyremontowana jako rezydencja pary prezydenckiej, druga służy gościom.
Znajduje się tu również 35-metrowa wieża "Panorama". Położona nad Zatoką Pucką rezydencja to miejsce spotkań dyplomatycznych i odpoczynku – goszczono tu m.in. Havla, Merkel, Busha, Juszczenkę i króla Hiszpanii. Do obiektu można dotrzeć drogą lądową, morską i powietrzną – posiada własne lądowisko dla helikopterów.
Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku
Obiekt powstał w 1933 roku z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego, który zachwycił się uzdrowiskiem podczas pobytu w 1932 roku. Choć nigdy nie zdążył z niego skorzystać, w dworku gościli m.in. Józef Piłsudski i Maria Dąbrowska. W czasie wojny obiekt zajęło gestapo, a po 1945 roku przeszedł różne losy – był m.in. siedzibą kliniki laryngologii, przedszkolem, a od 2003 roku, po gruntownym remoncie, pełni funkcje informacyjno-edukacyjne.
W 2018 roku otwarto tu wystawę "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości", prezentującą postaci twórców wolnej Polski. W 2021 roku, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, dworek przeszedł kolejny remont – odrestaurowano m.in. tarasy i przywrócono oryginalny kamień elewacyjny. Obiekt dziś służy jako miejsce upamiętnienia historii i tożsamości państwowej.
Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP mieści się w modernistycznym budynku przy ul. Wiejskiej 10 w Warszawie, wzniesionym w 1929 r. jako siedziba Izby Przemysłowo-Handlowej. W latach 1937–1939 obiekt rozbudowano i ozdobiono alegorycznymi płaskorzeźbami Józefa Bellowa. Wojna nie zniszczyła budynku, który do 1989 r. był siedzibą Ministerstwa Handlu Zagranicznego.
Następnie trafił do Kancelarii Prezydenta RP i przeszedł gruntowny remont. Reprezentacyjne wejście zdobią kolumny i godło Polski, wnętrza kryją marmurowe korytarze, modernistyczny witraż Piotra Lisowskiego oraz galerię obrazów J.K. Oraczewskiego. Biura kancelarii mieszczą się także przy ul. Frascati 2, w dawnym budynku spółdzielni "Dom w Parku". Obiekty połączone są łącznikiem nad ul. Senacką i wpisane do rejestru zabytków.
Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy
Zamek Prezydenta RP w Wiśle to modernistyczna rezydencja zbudowana w latach 1929–1930 jako dar Ludu Śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Zaprojektowany przez Adolfa Szyszko-Bohusza, był miejscem wizyt dyplomatycznych i wypoczynku głowy państwa.
W czasach PRL służył m.in. władzom rządowym i górnikom, a w 2005 r. po remoncie wrócił do Kancelarii Prezydenta RP. Kompleks obejmuje Zamek Górny, Zamek Dolny, kaplicę z 1909 r. i Gajówkę. Obiekt łączy funkcje rezydencjonalne, konferencyjne i turystyczne.
Odbywają się tu msze, szkolenia, konferencje i rekreacja. Położony u stóp Baraniej Góry, z dostępem do szlaków i stoków, stanowi unikatowe połączenie historii, architektury i natury. W pobliskiej Wiśle Malince znajduje się skocznia im. Adama Małysza.