Trwa ładowanie...
d1khu42

W TVP debata z udziałem kandydatów na prezydenta

We wtorek wieczorem w TVP odbędzie się debata, w której ma uczestniczyć 10 spośród 11 kandydatów na prezydenta. Nie weźmie w niej udziału ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski. W debacie ostatecznie uczestniczyć będzie kandydatka SLD Magdalena Ogórek, która wcześniej uzależniała swoją decyzję od obecności w studiu TVP Komorowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Debata rozpocznie się na antenie TVP1 o godz. 20.25
Debata rozpocznie się na antenie TVP1 o godz. 20.25 (AKPA, Fot: Euzebiusz Niemiec)
d1khu42

W debacie mają uczestniczyć kandydaci: Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz Grzegorz Braun. We wtorek rano w radiowej Jedynce swój udział potwierdziła tez Magdalena Ogórek (SLD).

- Ponieważ usłyszałam, że pan prezydent wybiera się na debatę, także się wybieram, ponieważ obiecałam wyborcom, że będę na pewno - jeżeli pan prezydent podejmie takie wyzwanie - powiedziała Ogórek rano w radiowej Jedynce. Dopytywana, zapewniła, że na pewno będzie na debacie "ze względu na szacunek dla wyborców".

Szef sztabu Komorowskiego Robert Tyszkiewicz (PO) powtórzył we wtorek rano, że prezydent nie weźmie udział w debacie w TVP. Tego dnia wieczorem Komorowski ma zaplanowany wywiad w innej stacji telewizyjnej.

d1khu42

Komorowski, wyjaśniając w kwietniu, dlaczego nie weźmie udziału w debacie z pozostałymi kandydatami mówił, że polegałoby to na tym, że 10 kontrkandydatów strzelałoby "do bramki prezydenta przez godzinę, mając (...) pewnie pięć minut każdy". Prezydent stwierdził, że nie byłoby szansy "na żadną pogłębioną wymianę myśli, poglądów, na ujawnienie swoich zamiarów, swoich programów".

O udział Komorowskiego w debacie przed pierwszą turą apelował m.in. kandydat PiS Andrzej Duda.

W ostatnią niedzielę Komorowski powiedział, że jeśli dojdzie do II tury wyborów, to wtedy weźmie udział w debacie. - Oczywiście w drugiej turze jest rzeczą normalną i pożądaną, by miała miejsce debata między kandydatami - mówił w radiowej Jedynce. Dodał, że wtedy debata, w której mierzy się dwóch, a nie 11 kandydatów, może być spokojna i merytoryczna; i "nie będzie to strzelanie do jednej bramki, ale będą dwie jednakowe bramki".

Debata rozpocznie się o godz. 20.25, ma trwać 90 minut. Będzie emitowana na żywo na antenie TVP1.

Wśród tematów debaty zaproponowanych przez TVP znalazły się: "polityka zagraniczna i bezpieczeństwo", "rozwój gospodarczy i społeczny", "wizja i ustrój państwa". Każdy z uczestników ma mieć tyle samo czasu na wypowiedź. Wstępna wypowiedź jest zaplanowana na 45 sekund, tak samo jak końcowa. W każdej z trzech tematycznych rund kandydaci będą mieli do wykorzystania 2 minuty.

d1khu42

Podziel się opinią

Share
d1khu42
d1khu42
Więcej tematów