W Toruniu odkryto cenne freski... przez przypadek
Na uniwersytecie w Toruniu odkryto freski i polichromie w sali posiedzeń wydziału filologicznego. Malowidła skrywało osiem warst farby, nakładanej w ciągu minionych stu lat.
O odkryciu zadecydował przypadek. Salę przygotowano do remontu. Jednak przed robotnikami weszli studenci konserwacji zabytków. Mieli wprawiać się w sztuce delikatnego ściągania starych powłok malarskich.
Dziekan wydziału, profesor Czasław Łapicz zapewnia, że sali rady wydziału będzie przywrócony jej pierwotny wygląd, ten sprzed stu lat. Wyjaśnił, że zachowały się kasetony, belki podtrzymujące sufit i ornamenty roślinne. Na podstawie tych fragmentów zostanie odtworzony właśnie ten "atrakcyjny, kolorystycznie stonowany" - jak mówi dziekan - wygląd.
Collegium Maius, w którym mieści się wydział filologiczny, to najstarszy budynek toruńskiego uniwersytetu. Zbudowali go Prusacy na potrzeby szkoły rzemieślniczej. W latach międzywojennych urzędował tu pomorski wojewoda, w czasie drugiej wojny światowej gmach zabrało gestapo. Już w roku 1945 budynek przejął nowo tworzony uniwersytet. Właśnie tu była pierwsza siedziba rektoratu toruńskiej uczelni.