Trwa ładowanie...
d1qn5g8
W Szczecinie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego
x-news/TVN 24

W Szczecinie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W Szczecinie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni tego miasta zgodzili się na wzniesienie monumentu na skwerze jego imienia w centrum miasta.
Share
d1qn5g8

Za podjęciem uchwały ws. zgody na wzniesienie pomnika głosowało 15 radnych z PiS i ugrupowania Bezpartyjni wspierającego prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Przeciwko było sześciu radnych PO i jeden niezrzeszony. Wstrzymało się od głosu trzech radnych z Bezpartyjnych.

Jeszcze przed głosowaniem jeden z radnych PiS złożył wniosek, aby głosowanie odbyło się bez dyskusji. Jego wniosek został przyjęty w głosowaniu, następnie radni przegłosowali uchwałę ws. pomnika. W opinii PiS, radni zabierali wcześniej głos w tej sprawie m.in. w mediach.

d1qn5g8

Radny PO Arkadiusz Marchewka na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych użył wobec sesji określenia "białoruskie standardy", a radnym PiS zarzucił "kneblowanie ust".

Jeszcze przed podjęciem uchwały ws. pomnika odezwali się przeciwnicy upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego, którzy na profilu społecznościowym zgromadzili kilka tys. głosów sprzeciwu w tej sprawie.

Do planów wzniesienia pomnika odniósł się jeszcze przed wtorkowym głosowaniem prezydent. "W całej sprawie rozumiem argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Inicjatywa dotyczy miejsca, które już dziś jest związane z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jeśli koncepcja artystyczna pomnika zostanie przedyskutowana, a finansowanie pochodzić będzie ze środków darczyńców, propozycję należy rozważyć. Decyzja należy jednak do rady miasta" - czytamy w stanowisku Krzystka.

Budowa pomnika jest inicjatywą Szczecińskiego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a projekt w tej sprawie złożył były rektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie prof. Seweryn Wiechowski. Pod wnioskiem podpisało się kilkadziesiąt osób, wśród nich m.in.: wicepremier i minister pracy w rządzie AWS Longin Komołowski, przewodniczący zachodniopomorskiej "Solidarności" Mieczysław Jurek, były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański.

Środowisko zgromadzone wokół inicjatywy wzniesienia pomnika planuje zacząć zbiórkę pieniędzy na ten cel, nie ma jeszcze gotowego projektu pomnika.

d1qn5g8

Podziel się opinią

Share
d1qn5g8
d1qn5g8
Więcej tematów