W stolicy powołano Społeczne Forum Historii
Historycy, naukowcy i popularyzatorzy
historii powołali w środę Społeczne Forum Historii przy stołecznym
Domu Spotkań z Historią.
Uczestnicy Forum podczas inaugurującego spotkania - podano w komunikacie - dyskutowali nad tekstem oświadczenia związanego z rocznicami przypadającymi w 2009 roku: wybuchem II wojny światowej i utratą przez Polskę niepodległości w 1939 roku oraz odzyskaniem wolności i niepodległości w wyniku obalenia rządów komunistycznych w roku 1989.
"Rocznice te są nie tylko szansą godnego uczczenia tych wydarzeń, lecz także upowszechnienia ich historycznego i uniwersalnego znaczenia w świadomości społecznej w Polsce i za granicą" - napisali w oświadczeniu członkowie Społecznego Forum Historii.
Jak podkreślili, pamięć o datach - 23 sierpnia oraz 1 i 17 września 1939 oraz 31 sierpnia 1980 i 4 czerwca 1989 ma wielkie znaczenie "zarówno dla polskiej tożsamości, jak i dla przyszłości Polski w Europie i świecie".
"Tymczasem przygotowania do obchodów tych rocznic w naszym kraju są spóźnione i powolne, czym jesteśmy głęboko zaniepokojeni" - zaznaczyli autorzy oświadczenia.
Oświadczenie sygnowali przedstawiciele Żydowskiego Instytutu Historycznego, Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Instytutu Pamięci Narodowej i jego Kolegium, Ośrodka "Pogranicze", Stowarzyszenia "Archiwum Solidarności", Ośrodka KARTA, Muzeum Historii Żydów Polskich, Domu Spotkań z Historią, Stowarzyszenia Wielokulturowego "Borussia", Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia "Pokolenie", Ośrodka Studiów Wschodnich, Ośrodka "Brama Grodzka", Uniwersytetu Wrocławskiego, Collegium Civitas, Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", Europejskiego Centrum "Solidarności" i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.