W sobotę kongres założycielski Partii Demokratycznej
W sobotę w warszawskim Hotelu "Gromada" zostanie oficjalnie powołana Partia Demokratyczna. Jej przewodniczącym zostanie najprawdopodobniej dotychczasowy szef Unii Wolności Władysław Frasyniuk. Przystąpić do partii ma premier Marek Belka. Chęć członkostwa w Partii Demokratycznej deklaruje około 13 tys. osób.
Dwudniowy kongres rozpocznie się w sobotę ok. godz. 15 od wystąpienia b. premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Wcześniej tego dnia, w części zamkniętej dla mediów, zostaną rozstrzygnięte kwestie formalne, związane z powołaniem nowej partii. UW podejmie wówczas uchwałę, na mocy której przekształci się w Partię Demokratyczną, zaprosi też do nowej formacji ludzi spoza swoich szeregów - poinformował PAP w czwartek Frasyniuk.
Podczas kongresu do Partii Demokratycznej ma przystąpić premier Marek Belka. Premier - po tym jak Sejm zdecydował, że nie skróci swojej kadencji - podał w piątek rząd do dymisji, lecz prezydent dymisji nie przyjął.
Belka jeszcze w czwartek zadeklarował, że dalsze pełnienie przez niego funkcji szefa Rady Ministrów nie zmieni jego planów związanych z przystąpieniem do Partii Demokratycznej. Jednak - jak powiedział - najprawdopodobniej jego "aktywność polityczna musiałaby zejść na drugi plan, ponieważ trudno wyobrazić sobie jednoczesne zarządzanie administracją i prowadzenie intensywnej kampanii politycznej".
Także Frasyniuk przyznał, że "nie wyobraża sobie sytuacji, w której premier urzędującego rządu aktywnie działałby w opozycji, w dodatku pozaparlamentarnej". Wystąpienie premiera na kongresie przewidziane jest na niedzielę, na godz. 10.
Sekretarz generalny UW Andrzej Potocki poinformował, że UW ma obecnie około 8 tys. członków i wszyscy oni - "poza dwiema czy trzema osobami" - przechodzą do Partii Demokratycznej. Jak twierdzi, chęć członkostwa w tym ugrupowaniu deklaruje też około 5 tysięcy osób spoza Unii Wolności - 90 proc. z nich nie należało dotychczas do żadnej partii, wśród pozostałych kilkuset osób część działała w SLD, a część w PO.
Pierwszego dnia kongresu partia ma dokonać wyboru nowych władz. Frasyniuk jest na razie jedynym kandydatem, który zamierza ubiegać się o stanowisko przewodniczącego PD. Inni kandydaci mogą jednak zostać zgłoszeni podczas kongresu.
W niedzielę - drugiego dnia kongresu - ma toczyć się debata programowa. Jak powiedział Frasyniuk, szefem zespołu programowego nowej partii jest wiceszef UW Jan Lityński, b. wicepremier Jerzy Hausner - którego wystąpienie przewidziane jest na niedzielę - odpowiada w nim za część ekonomiczną.
Partia Demokratyczna zamierza m.in. podpisać kontrakt ze środowiskiem małych i średnich przedsiębiorstw, w którym zobowiąże się do reprezentowania ich interesów. Priorytetami programowymi mają też być edukacja, służba zdrowia, bezpieczeństwo i promowanie aktywności samorządów i organizacji pozarządowych.
Frasyniuk powiedział, że do nazwy "Partia Demokratyczna" zostanie dodany dodatkowy człon wyróżniający. Jego ugrupowanie ma bowiem konkurentów do swojej nazwy - wnioski o rejestrację partii o takiej właśnie nazwie zgłosił jeszcze w marcu Leszek Bubel oraz środowisko związane z Młodzieżą Wszechpolską.
Zamiar tworzenia nowej partii ogłosili jeszcze w marcu Frasyniuk i b. wicepremier Jerzy Hausner, który zrezygnował w związku z tym z funkcji w rządzie. Wcześniej zrezygnował też z członkostwa w SLD.
Kongres założycielski Partii Demokratycznej miał się początkowo odbyć 18 kwietnia, jednak w związku ze śmiercią papieża Jana Pawła II został przełożony na połowę maja.