W Senacie wybór członków Kolegium IPN
Senat, który rozpoczął dwudniowe posiedzenie, ma m.in. wybrać dwóch członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Nowa ustawa lustracyjna (obowiązującą od 28 lutego) zmieniła zasady wyboru członków Kolegium IPN. Obecnie 7 z 11 członków Kolegium wybiera Sejm; 2 - Senat, pozostałych 2 wskazuje prezydent.
12.04.2007 | aktual.: 12.04.2007 12:54
Senatorowie zgłosili trzech kandydatów: Andrzeja Gwiazdę, Marka K. Kamińskiego (kandydaci PiS) i Benedykta Czumę (zgłoszony przez PO).
W mediach pojawiły się jednak informacje, że kandydatura Kamińskiego została wycofana. Mówił o tym też w czwartek rano marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w "Sygnałach dnia". Natomiast senator PiS Piotr Andrzejewski powiedział, że kandydat sam zrezygnował.
Jednak wiceszef klubu parlamentarnego PiS ds. senatorskich, wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra powiedział tuż przed rozpoczęciem obrad izby, że nic nie wie, ani o wycofaniu przez jego klub kandydatury Kamińskiego, ani o jego rezygnacji. Dodał, że jak na razie, w dalszym ciągu Kamiński jest kandydatem do Kolegium IPN.
Szef klubu PiS Marek Kuchciński konferencji prasowej w Sejmie potwierdził, że PiS nie wycofało kandydatury Marka K. Kamińskiego na członka Kolegium IPN.
Prof. Kamiński jest naszym kandydatem (...) jest on osobą, która zasługuje na bardzo wysokie uznanie - oświadczył Kuchciński.
Kamiński jest kierownikiem Zakładu Dziejów Europy XIX i XX w. Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Po opublikowaniu monografii pt. "Konflikt polsko-czeski 1918-1921" (2001) otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Andrzej Gwiazda to jeden z założycieli "Solidarności", współautor 21 postulatów sierpniowych, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, od lat skonfliktowany z Lechem Wałęsą. Marek K. Kamiński jest historykiem z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Benedykt Czuma to jeden z członków organizacji "Ruch", którzy w 1971 r. zostali skazani na kilka lat więzienia za "utworzenie nielegalnej organizacji" i "przygotowania do obalenia przemocą ustroju". "Ruch" najbardziej zasłynął zrzuceniem tablicy ku czci Lenina ze szczytu Rysów w Tatrach oraz planowanym zniszczeniem - jako symbolu sowieckiej dominacji - muzeum i pomnika Lenina w Poroninie.
Wszyscy kandydaci zostali zaopiniowani pozytywnie przez Senacką Komisję Praw Człowieka i Praworządności.
Kolegium IPN nie pracuje od września 2006 r., kiedy wygasła 7- letnia kadencja jego poprzedniego składu.
Na dwudniowym posiedzeniu Senat ma zająć się także ustawą o zarządzaniu kryzysowym. Przewiduje ona utworzenie nowych struktur Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, podległego premierowi oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Zgodnie z ustawą, system zarządzania kryzysowego tworzony ma być na wypadek zagrożeń, wymagających podjęcia szczególnych działań w sytuacjach, które nie spełniają przesłanek wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych tj. wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej.
Senatorowie będą pracować również nad ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, która zapewnia m.in. identyfikację kibiców podczas imprez o podwyższonym ryzyku oraz wprowadza skuteczny zakaz stadionowy.
Poza tym Senat rozpatrzy nowelizację kodeksu postępowania karnego, która przewiduje zaostrzenie kar za "naruszenie powagi sądu".