Trwa ładowanie...
d2e93eu

W Senacie trwa debata o tzw. ustawie kagańcowej. "Demolka wymiaru sprawiedliwości"

We wtorek zebrał się po raz pierwszy parlamentarny zespół ds. praworządności. Jego zadaniem jest dyskusja o przegłosowanej w Sejmie ustawie dyscyplinującej sędziów. Przewodniczącym zespołu jest marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlamentarny zespół ds. praworządności spotkał się we wtorek
Parlamentarny zespół ds. praworządności spotkał się we wtorek (PAP, Fot: Rafał Guz)
d2e93eu

W spotkaniu oprócz posłów i senatorów opozycyjnych klubów wzięła udział pierwsza prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf, a także eksperci polscy i zagraniczni. Spotkanie zaczęło się od przedstawienia przez ekspertów zagrożeń związanych z uchwaloną przez Sejm ustawą o sądach. Prawnicy nie zostawili na ustawie kagańcowej suchej nitki.

- Nie jest normalne, że ustawy są przedstawiane przez posłów. To skraca ścieżkę legislacyjną do minimum i stało się regułą. Chciałabym zakwestionować ten sposób procedowania. Praktycznie nie ma już ustaw, nad którymi mogłaby się toczyć dyskusja - powiedziała na spotkaniu Małgorzata Gersdorf.

Prezes SN dodała, że "to nie sędziowie anarchizują państwo, ale władza, która w taki sposób tworzy ustawy".

d2e93eu

- Ta ustawa zamyka nam usta, a Sąd Najwyższy będzie mógł co najwyżej orzekać o rozwodach, bo nic innego mu nie pozostanie. Za opiniowanie ustaw sędziom grożą kary dyscyplinarne - podkreśliła Gersdorf.

Zobacz też: Sędziowie protestują. "To jest PiS-owi na rękę"

"Demolka wymiaru sprawiedliwości"

Z kolei Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu zaznaczył, że ustawa o sądach "narusza pierwotne traktaty Unii Europejskiej oraz wiele przepisów Konstytucji, m.in. art. 2,7 i 8".

d2e93eu

- Sądy są niezależne, co oznacza że nie możemy być resortem podległym ministrowi sprawiedliwości. Sędzia ma służyć państwu. Mamy prawo mówić, że reforma sądownictwa jest wadliwa, a KRS nie spełnia standardów europejskich - powiedział Piotr Gąciarek, sędzia ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Sędzia Beata Morawiec ze Stowarzyszenia Sędziów Themis stwierdziła, że omawiana ustawa "dobija demolkę wymiaru sprawiedliwości, która zaczęła się w 2015 r."

- Ta reforma polega na wymianach osób zarządzających sądami, nie usprawnia postępowania, nie zmienia zasad orzekania, nie wprowadza zmian pozwalających na przyspieszenie procesu rozpoznawania spraw. To jest bubel prawny, który w żadnym punkcie nie zasługuje na akceptację Senatu - zaznaczyła Morawiec.

W imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej Rafał Dębowski powiedział, że adwokaci "sprzeciwiają się przyjmowaniu rozwiązań ustawowych, które Polskę wprowadzają do grupy krajów, w których nie obowiązują zasady demokratyczne".

d2e93eu

- Nie można takich przepisów przyjmować w imię polskiej racji stanu - zaapelował adwokat do senatorów.

Czytaj także: Senat ma gotowy projekt ustawy o ustroju sądów

"Ustawa kagańcowa"

Ustawa nazywana przez posłów opozycji dyscyplinującą przewiduje m.in. wprowadzenie zmian w obsadzie osobowej kolegiów sądów oraz zmian w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ponadto ustawa wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie istnienia stosunku służbowego innego sędziego lub skuteczności jego powołania.

d2e93eu

Dodatkowo powierza się Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznawanie skarg dotyczących podważenia statusu sędziego.

W poniedziałek w mediach ukazała się informacja, że Komisja Europejska wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o zawieszenie w działaniu Izby Dyscyplinarnej SN do czasu rozstrzygnięcia postępowania przez TSUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e93eu

Podziel się opinią

Share
d2e93eu
d2e93eu
Więcej tematów