ŚwiatW Senacie projekt rezolucji ws. ustanowienia Dnia Jana Karskiego

W Senacie projekt rezolucji ws. ustanowienia Dnia Jana Karskiego

Do Senatu USA wpłynął ponadpartyjny projekt rezolucji ws. ustanowienia dnia 24 kwietnia 2014 roku "Dniem Jana Karskiego", tak by uhonorować słynnego emisariusza polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej w przypadającą tego dnia 100. rocznicę jego urodzin.

W Senacie projekt rezolucji ws. ustanowienia Dnia Jana Karskiego
Źródło zdjęć: © PAP/TVP | Reneusz Sobieszczuk

08.03.2014 | aktual.: 08.03.2014 06:27

O tej inicjatywie poinformowała w piątek Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego w USA (Jan Karski Educational Foundation), która od ponad roku wraz z polskimi władzami zabiega, by 24 kwietnia 2014 roku uczynić "Dniem Jana Karskiego" w USA.

- Spodziewamy się, że głosowanie w Senacie odbędzie się już niebawem i będzie tylko formalnością, gdyż projekt cieszy się ponadpartyjnym poparciem - powiedziała PAP w piątek Bożena Zaremba z Fundacji.

Projekt został zgłoszony przez przewodniczącego senackiej komisji spraw zagranicznych, Demokratę Roberta Menendeza z New Jersey, a jego pierwotnymi wnioskodawcami było dwóch senatorów z Illinois: Mark Kirk z Partii Republikańskiej oraz Richard Durbin z Partii Demokratycznej.

- Miałem szczęście być studentem prof. Jana Karskiego w Szkole Służby Zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown - powiedział, cytowany w komunikacie Fundacji senator Durbin. - Był inspiracją i miał wpływ na życie wielu ludzi, a jego duch i współczucie ujawniało się w niezliczonych okolicznościach zarówno w Polsce jak i w USA. - Wielu ludzi powinno obdarzać Jana Karskiego wdzięcznością za jego bohaterstwo podczas II wojny światowej i dla nas jest ważne by pamiętać jego bohaterstwo i poświęcenie wtedy, gdy obnażał horror i niesprawiedliwość Holokaustu - dodał senator Kirk.

Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Zmarł w lipcu 2000 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 honorowe obywatelstwo Izraela. Prezydent Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 roku. Wojenne wspomnienia Karskiego pt. "Tajne państwo" zostały opublikowane w 1944 roku. Książka została niedawno wznowiona. Jej angielskie wydanie ukazało się nakładem Georgetown University Press w 2013 r., a polskie - nakładem wydawnictwa Znak w kwietniu br.

Prezes Jan Karski Educational Foundation Wanda Urbańska powiedziała, że nie widzi żadnego innego bohatera, który lepiej mógłby reprezentować polskie i amerykańskie wartości. "Jan Karski symbolizuje odwagę, tolerancję i szacunek dla wszystkich religii i kultur, tą różnorodność społeczną, która jest charakterystyczna dla historii obu narodów" - powiedziała.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)