Trwa ładowanie...
d3grat1

W Rosji zabito przywódcę ekstremistów islamskich w Kabardo-Bałkarii

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK) poinformował o zabiciu Roberta Zankiszijewa, którego przedstawił jako powiązanego z Państwem Islamskim (IS) przywódcę podziemia terrorystycznego w Kabardo-Bałkarii, republice na południu Federacji Rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Rosji zabito przywódcę ekstremistów islamskich w Kabardo-Bałkarii
(PAP/EPA, Fot: Sergei Ilnitsky)
d3grat1

NAK to rządowa struktura koordynująca walkę z terroryzmem w Rosji. Na jej czele stoi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow.

Komitet podał, że 27-letni Zankiszijew, znany jako Abdullah, został unieszkodliwiony przez siły specjalne (specnaz) FSB i MSW w toku operacji antyterrorystycznej w Nalczyku, stolicy Kabardo-Bałkarii.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny przekazał też, że wiosną 2015 roku Zankiszijew złożył przysięgę na wierność IS oraz że później za pośrednictwem internetu nawoływał do organizowania aktów terroru w Rosji.

d3grat1

Kabardo-Bałkaria to jedna z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - obok Czeczenii, Inguszetii, Dagestanu i Karaczajo-Czerkiesji - które operujący na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

W czerwcu 2014 roku samozwańczy kalifat Iraku i Syrii ogłosił otwarcie filii - wilajetu - na pogrążonym od 20 lat w konflikcie Kaukazie. Od jesieni 2014 roku wielu kaukaskich mudżahedinów złożyło hołd Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, czyli kalifowi Ibrahimowi.

Wielu spośród nich przeprawiło się do Syrii, by zaciągnąć się do armii Państwa Islamskiego, które początkowo ogłosiło kalifat na zajętych obszarach Iraku i Syrii. Szacuje się, że w szeregach tych wojsk walczy ok. 5 tys. ochotników z Kaukazu.

d3grat1

Podziel się opinią

Share
d3grat1
d3grat1
Więcej tematów