Trwa ładowanie...
d28tb8m

W rocznicę Powstania Warszawskiego zmarł Józef Wiłkomirski

Nie żyje Józef Wiłkomirski, uczestnik Powstania Warszawskiego, założyciel i wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Zmarł w rocznicę wybuchu Powstania. Miał 94 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Józef Wiłkomirski, uczestnik Powstania Warszawskiego
Zmarł Józef Wiłkomirski, uczestnik Powstania Warszawskiego (East News)
d28tb8m

"Bardzo smutna wiadomość. Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski - wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania - symbol. Cześć Jego Pamięci!" – napisał na Facebooku prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

O śmierci poinformowała również dyrekcja i pracownicy Filharmonii Sudeckiej, którzy złożyli kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego. - "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej" – podkreślono.

Józef Wiłkomirski urodziły się 15 maja 1926 r. w Kaliszu. Przed wojną uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, a podczas okupacji kontynuował naukę gry na wiolonczeli. Wiłkomirski brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był więźniem stalagu Sandbostel.

d28tb8m

Wiłkomirski grał m.in. w orkiestrach Filharmonii Łódzkiej oraz Opery Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, zespole Pieśni i Tańca Mazowsze” i Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1957-1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie.

W 1978 r. stworzył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu i był dyrektorem tej instytucji do 2005 r.

W czasie swojej 55-letniej kariery dyrygenckiej występował we wszystkich filharmoniach krajowych, a także w 22 krajach Europy, Ameryki i Azji, dając ponad 1600 koncertów. Dokonał wielu prawykonań polskich kompozytorów, m.in. Wojciecha Kilara, Bolesława Woytowicza, Romualda Twardowskiego, Benedykta Konowalskiego. Od 1967 rozwijał działalność kompozytorską. Jego utwory były wykonywane w 14 krajach Europy, Azji i Ameryki.

Wśród wielu odznaczeń, dyrygent i kompozytor został uhonorowywany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

d28tb8m

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Akcja WP dla Powstańca. Paweł Rabiej wspominał zeszłoroczne wydarzenie

d28tb8m

Podziel się opinią

Share

d28tb8m

d28tb8m
Więcej tematów