"W razie incydentu nie wychodź z domu". Mieszkańcy Guam dostali instrukcję na wypadek ataku

"Nie patrz na rozbłysk lub kulę ognistą - może cię to oślepić", "Chowaj się za wszystko, co może ci zapewnić ochronę" - m.in. takie zalecenia znajdują się w instrukcji władz dla mieszkańców Guam. 160 tys. mieszkańców wyspy zależnej od USA obawia się ataku rakietowego Korei Płn.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reżimu Kim Dzong Una boją się m.in. Guam, Korea Południowa i USA
Reżimu Kim Dzong Una boją się m.in. Guam, Korea Południowa i USA (PAP, Fot: JEON HEON-KYUN)

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała na początku sierpnia, że Pjongjang "starannie analizuje" plany dokonania ataku rakietowego na będącą terytorium amerykańskim wyspę Guam na Pacyfiku. Miałby to być atak z użyciem rakiety balistycznej średniego i dalekiego zasięgu Hwasong-12.

Zobacz też: Wirtualna Korea Północna

Departament bezpieczeństwa wewnętrznego Guam wydał instrukcję, jak 160 tys. jej mieszkańców ma się na to przygotować. Dwustronicowy dokument ostrzega między innymi: "Nie patrz na rozbłysk lub kulę ognistą - może cię to oślepić" oraz "Chowaj się za wszystko, co może ci zapewnić ochronę". Zapewniono, że w przypadku bezpośredniego zagrożenia departament wykorzysta wszystkie formy masowego komunikowania, by zaalarmować ludność. W razie ewentualnego incydentu powinno się przez 24 godziny unikać wychodzenia z domu, by nie stykać się z jakimkolwiek materiałem radioaktywnym.

Spisy schronów, rodzinne plany ewakuacyjne

Władze wezwały mieszkańców, by mieli przygotowane osobiste zestawy najniezbędniejszych przedmiotów i rodzinne plany ewakuacyjne oraz by zadbali o spisy znajdujących się w ich pobliżu betonowych schronów.

Zgodnie z instrukcją w razie ataku należy natychmiast szukać schronienia, nawet jeśli przebywa się w miejscu odległym o kilometry od wybuchu, gdyż substancje promieniotwórcze mogą być przenoszone przez wiatr. Ci, których wybuch zaskoczy na otwartym terenie, powinni za wszelką cenę unikać zetknięcia się z materiałem radioaktywnym. Jeśli już do tego dojdzie, by uniknąć dalszego skażenia materiałem radioaktywnym trzeba "zdjąć odzież, umieścić ją w plastikowej torbie, zakleić i odłożyć daleko od ludzi i zwierząt".

"Jeśli to możliwe, weź prysznic z dużą ilością wody i mydła, co pomoże w usunięciu skażenia radioaktywnego. Nie trzyj ani nie drap skóry. Umyj włosy szamponem lub mydłem oraz wodą. Nie używaj odżywki do włosów, gdyż będzie ona utrzymywać materiał radioaktywny na twoich włosach" - informują władze Guam.

Trump: rozwiązania militarne gotowe do wystrzału

Na początku sierpnia prezydent Trump podpisał ustawę, która wprowadza sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Płn.

"Rozwiązania militarne są już całkowicie na swoim miejscu, załadowane i gotowe do wystrzału, jeśli Korea Północna zachowa się niemądrze. Mam nadzieję, że Kim Dzong Un wybierze inną drogę" - napisał w piątek amerykański prezydent. Z kolei we wtorek Trump ostrzegł, że jeśli Pjongjang będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka go "ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział".

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od kilku miesięcy utrzymuje zakulisowymi kanałami dyplomatycznymi kontakty z Koreą Północną - podała agencja AP. Tematami rozmów są Amerykanie przetrzymywani przez reżim.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wszystkie opcje militarne mogą mieć katastrofalne skutki, a słowa Trumpa są prawdopodobnie blefem.

Źrodło: PAP, WP,Twitter

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.