W przyszłym tygodniu prezydent z wizytą w Paryżu, Wilnie i Berlinie
Traktat Reformujący UE oraz szczyt
energetyczny będą głównymi celami podróży prezydenta Lecha
Kaczyńskiego w przyszłym tygodniu do Paryża, Wilna i Berlina.
04.10.2007 | aktual.: 04.10.2007 19:06
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy będą przekonywać Polskę do przyjęcia traktatu UE, zaś w stolicy Litwy Lech Kaczyński będzie zabiegał o zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego.
Jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Karol Karski, wizyty w Paryżu i Berlinie mają bardzo bogatą agendę, a głównym ich tematem będzie traktat UE.
Do Paryża prezydent z dwudniową wizytą udaje się w niedzielę. Sarkozy gościł na zaproszenie L. Kaczyńskiego w Warszawie w połowie czerwca. Prezydenci spotkali się wówczas na tydzień przed szczytem UE w Brukseli.
Podczas szczytu został przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową, która przygotowuje projekt traktatu UE. Zakończenie prac i podpisanie nowego traktatu zaplanowano na 18 października w Lizbonie.
Przewodnicząca w tym półroczu Portugalia poinformowała we wtorek, że jest już gotowy projekt Traktatu Reformującego Unii, który został opracowany przez ekspertów-prawników państw członkowskich. Uwzględniono w nim stanowisko Polski, która zdecydowała się na przyłączenie do brytyjskiego opt-outu z Karty Praw Podstawowych.
W projekcie nie znalazł się natomiast główny polski postulat - tzw. kompromis z Joaniny - czyli mechanizm opóźniający przyjmowanie decyzji w UE.
W Paryżu prezydent wręczy odznaczenia osobom, które niosły pomoc poszkodowanym w wypadku polskiego autokaru pod Grenoble. W lipcu w wypadku na tzw. Drodze Napoleona w Alpach francuskich koło Grenoble zginęło 26 pielgrzymów. Był to najtragiczniejszy wypadek z udziałem Polaków za granicą.
W środę prezydent udaje się na dwudniowy szczyt energetyczny w Wilnie. Przygotowaniom do tego szczytu poświęcone było poniedziałkowe spotkanie prezydentów Polski i Litwy w Toruniu.
Po spotkaniu prezydent Litwy Valdas Adamkus powiedział, że są podejmowane starania, aby rozszerzyć grono uczestników konferencji, w porównaniu z majowym spotkaniem w Krakowie. Adamkus liczy, że uda się nadać temu przedsięwzięciu wymiar europejski. W maju w Krakowie doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy, Azerbejdżanu i Gruzji oraz przedstawiciela Kazachstanu w Krakowie.
L. Kaczyński podkreślił z kolei w poniedziałek, że organizując szczyt energetyczny oba państwa starają się, by pojawiły się na nim reprezentacje krajów azjatyckich, dysponujących dużym potencjałem surowców energetycznych.
Podczas wileńskiej Konferencji ma zostać podpisane porozumienie mające regulować współpracę w zakresie m.in. rozbudowy rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Dokument o nazwie Porozumienie Regulujące Współpracę mają podpisać przywódcy pięciu państw: Polski, Litwy, Ukrainy, Azerbejdżanu i Gruzji.
W piątek - jak powiedział Karski - L. Kaczyński będzie przebywał w Berlinie na zaproszenie kanclerz Merkel. Tematem rozmów polsko-niemieckich będzie głównie Traktat UE.