Trwa ładowanie...
d1f1wej

W Poznaniu turystów wozi odrestaurowany tramwaj z 1905 r.

Zabytkowy tramwaj produkcji Carl Weyer odnaleziono na działce w Fabianowie. Teraz każdy może sam się przekonać o tym, jak się nim podróżowało po Poznaniu w 1905 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Poznaniu turystów wozi odrestaurowany tramwaj z 1905 r.
(MPK Poznań, Fot: K.Lesińska)
d1f1wej

Historia wagonów produkcji Carl Weyer w Poznaniu sięga roku 1904, kiedy do stolicy Wielkopolski dostarczono osiem pierwszych wagonów silnikowych z fabryki w Düsseldorfie. Rok później do Poznania dotarło pięć pierwszych wagonów doczepnych - nieco krótszych od silnikowych (7,5 m zamiast 8,7 m) i wyposażonych w inne okna (prostokątne zamiast zakończonych łukowo). Część z wagonów doczepnych (14 z 32 sztuk) zmontowano w Poznaniu – w warsztatach Poznańskiej Kolei Elektrycznej przy ul. Gajowej. Carl Weyery służyły mieszkańcom miasta przez ponad pół wieku. Ostatnie wagony doczepne zjechały z tras w 1960 roku.

W 2009 r. jeden z takich tramwajów, a właściwie tylko jego części odnaleziono na działce w Fabianowie. Rok później wpisano go na listę ruchomych zabytków i rozpoczęto starania o jego odrestaurowanie.

W roku 2013 w firmie Modertrans Poznań rozpoczęła się budowa repliki pojazdu na podstawia oryginału wydobytego z działki. Wagon uroczyście zaprezentowano 5 maja podczas obchodów 135-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, ale większość poznaniaków po raz pierwszy zobaczyła go na ulicach 21 czerwca podczas parady jubileuszowej z okazji 135-lecia MPK Poznań.

Teraz zabytkowy tramwaj można nie tylko zobaczyć, ale też się nim przejechać, został bowiem skierowany do kursowania na linii turystycznej. Po raz pierwszy było to możliwe w miniony weekend. Carl Weyer woził wszystkich chętnych ciągnięty przez wagon typu N z MPK Kraków.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1f1wej

Podziel się opinią

Share
d1f1wej
d1f1wej
Więcej tematów