Trwa ładowanie...
d3lsg3b

W piątek premiera "Biesów" Dostojewskiego w Teatrze Miejskim w Gdyni

Premiera "Biesów" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Babickiego odbędzie się w piątek w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. W jednej z głównych ról - Stiepana Trofimowicza - wystąpi gościnnie gdański aktor Jerzy Kiszkis.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W piątek premiera "Biesów" Dostojewskiego w Teatrze Miejskim w Gdyni
(teatrgombrowicza.art.pl, Fot: Joanna Siercha)
d3lsg3b

To już druga inscenizacja "Biesów" w wykonaniu Krzysztofa Babickiego. Po raz pierwszy, opublikowaną w 1873 r. powieść rosyjskiego pisarza, reżyser wystawił w 1992 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

- Są takie teksty, które do mnie wracają. "Biesy" to dla mnie magiczna powieść. Niesie w sobie potężny ładunek intelektualny i emocjonalny. (...) Obecna inscenizacja to "Biesy" XXI wieku. Co oczywiste, inna jest scenografia, aktorzy, muzyka, ale przede wszystkim sam świat wokół nas się zmienił. Wszak, jest to powieść o Rosji, a ten kraj 20 lat temu był zupełnie inny od tego, czym jest teraz lub był kilka miesięcy temu - powiedział Babicki.

Scenografię w spektaklu przygotował Marek Braun, kostiumy Sławomir Smolorz, a autorem muzyki jest Marek Kuczyński.

d3lsg3b

Babicki wyraził przekonanie, że utwór Dostojewskiego, jak każda dobra literatura, jest "rodzajem zwierciadła, w którym się przegląda i specyficzny sposób odbija współczesność".

Jak ocenił, jego spektakl będzie na wskroś współczesny poprzez myśl sceniczną i sposób aktorskiej gry. - Współczesność teatru nie polega, moim zdaniem, na użyciu nowoczesnych rekwizytów i przedmiotów, żeby np. Stawrogin miał telefon komórkowy lub znalazły się w sztuce jakieś cytaty z popkultury. (...) To będzie współczesny spektakl poprzez emocje; będą współczesne kostiumy, to się dzieje "tu i teraz" - podkreślił reżyser.

Gościnnie w postać Stiepana Trofimowicza wcieli się, będący obecnie na emeryturze, 76-letni Jerzy Kiszkis, który przez kilkadziesiąt lat występował na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. - Bardzo jestem dumny, że udało mi się namówić tego aktora do występu w naszym teatrze i to w takiej roli - dodał Babicki.

Do udziału w przedstawieniu w roli Lizy reżyser zaprosił także młodą aktorkę Aleksandrę Przybył, tegoroczną absolwentkę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Pozostałych bohaterów spektaklu odgrywają aktorzy Teatru Miejskiego w Gdyni.

d3lsg3b

Krzysztof Babicki od września 2011 r. jest dyrektorem artystycznym gdyńskiego teatru. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wydział Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był współzałożycielem oraz szefem studenckiego Teatru Jedynka w Gdańsku. W ramach reżyserskiego dyplomu w czerwcu 1982 r. zrealizował "Hioba" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po zakończeniu studiów podjął wieloletnią współpracę z Teatrem Wybrzeże, w którym pełnił także funkcję dyrektora artystycznego (1991-1994). Na gdańskiej scenie wyreżyserował m.in. "Pułapkę" Tadeusza Różewicza (1984), "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa (1985), "Arkadię" Toma Stopparda (1994), "Demokrację" Michaela Frayna (2005), "Parawany" Jeana Geneta (2006).

W latach 2000-2011 Babicki był dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, gdzie wyreżyserował m.in. "Dziady" Adama Mickiewicza (2001), "Operetkę" Witolda Gombrowicza (2003), "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka (2006), "Idiotę" Fiodora Dostojewskiego (2007). W Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni wyreżyserował do tej pory m.in. sztukę Toma Stopparda "Rock'n'roll" oraz "Idąc rakiem" Guentera Grassa. Babicki ma w swoim dorobku ponad 80 spektakli teatralnych i ponad 20 realizacji w Teatrze Telewizji.

d3lsg3b

Podziel się opinią

Share
d3lsg3b
d3lsg3b
Więcej tematów