PolskaW piątek odbędą się uroczystości wyzwolenia KL Auschwitz

W piątek odbędą się uroczystości wyzwolenia KL Auschwitz

Uroczystości 61. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się w piątek w byłym Auschwitz II - Birkenau. Wezmą w nich udział byli więźniowie, obecny będzie także premier Kazimierz Marcinkiewicz. Uroczystość będzie miała kameralny charakter.

25.01.2006 | aktual.: 25.01.2006 17:27

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzy Wróblewski powiedział, że organizatorzy wysłali zaproszenia do około 200 byłych więźniów. Dyrektor otrzymał potwierdzenie udziału premiera, który patronuje uroczystościom. Niewykluczone, że weźmie w nich udział także marszałek Sejmu Marek Jurek.

Wróblewski powiedział, że uroczystości odbędą się w byłym Birkenau, przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu. Rozpoczną się w południe. Ich scenariusz opracował były więzień Auschwitz i aktor, August Kowalczyk. Sześciu byłych więźniów wspominać będzie swoje przeżycia obozowe. Przed pomnikiem zostaną także złożone kwiaty i zapalone znicze.

Ze względu na zimową aurę program będzie krótki. Uroczystość w muzeum potrwa około godziny.

Główną uroczystość poprzedzi msza święta, która w intencji ofiar obozu i błogosławieństwa dla żyjących więźniów zostanie odprawiona w kościele Miłosierdzia Bożego nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz.

W Auschwitz I, przed znajdującą się tam Ścianą Straceń, byli więźniowie oddadzą hołd pomordowanym. Znicze zapłoną również na grobach żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas wyzwalania obozu i miasta Oświęcimia.

Uroczystościom wyzwolenia obozu będą towarzyszyły obchody rocznicy oswobodzenia miasta Oświęcimia. Kwiaty i znicze zostaną złożone między innymi na oświęcimskim kirkucie, mogiłach żołnierzy radzieckich oraz przed tablicą upamiętniającą oświęcimian zgładzonych podczas wojny.

Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Krasawina.

27 stycznia 1945 roku przed południem zwiadowcy dywizji weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzono centrum Oświęcimia, a ok. godz. 15.00, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, wojska radzieckie weszły jednocześnie na teren KL Auschwitz I i do oddalonego o mniej więcej 2 km Auschwitz II - Birkenau. W walkach o wyzwolenie zginęło 231 żołnierzy radzieckich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau - dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)