Trwa ładowanie...
02-07-2013 11:55

W Parlamencie Europejskim głosy o zwieszeniu rozmów z USA o wolnym handlu z powodu PRISM

Część europosłów w PE domaga się zawieszenia rozmów z USA nt. umowy o wolnym handlu. Powodem są informacje o tym, że amerykańskie agencje wywiadowcze wykorzystały program PRISM do szpiegowania m.in. ambasady UE w Waszyngtonie. PE chce wyjaśnień w tej sprawie.

W Parlamencie Europejskim głosy o zwieszeniu rozmów z USA o wolnym handlu z powodu PRISMŹródło: WP.PL, fot: Agnieszka Niesłuchowska
d1lkrw2
d1lkrw2

- Potrzebujemy pakietu ochrony danych, zanim zawrzemy porozumienie (o wolnym handlu) z USA. Europa zasłużyła na ochronę danych - apelował podczas debaty plenarnej w PE Hannes Swoboda, szef frakcji socjalistów i demokratów

- Mam nadzieję, że będziecie bardzo twardo reprezentowali nasze stanowisko w rozmowach z USA - dodał, zwracając się do obecnych na sali przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

Lider frakcji liberałów Guy Verhofstadt domaga się z kolei powołania w PE komisji śledczej, która zbada "skandal szpiegowski" związany z PRISM. - Musimy działać w zdecydowany sposób. (...) Jesteśmy źli, wściekli. Przyjaciele zwykle nam czegoś takiego nie robią - szpiegowanie w ONZ, szpiegowanie w ambasadzie Unii Europejskiej w Waszyngtonie, śledzenie naszych e-maili - wyliczał Verhofstadt. Ocenił, że negocjacje ws. porozumienia o wolnym handlu z USA powinny być wstrzymane na czas wyjaśnienia sprawy.

Takiego zdania jest też liderka frakcji Zielonych Rebecca Harms. - Trzeba powstrzymać komisarza (UE ds. handlu Karela) De Guchta. (...) Dzięki (Edwardowi) Snowdenowi mamy dowód, że USA mają inne podejście do ochrony danych. Powinniśmy wynegocjować priorytetowo międzynarodowe porozumienie w sprawie ochrony danych, zanim podpiszemy umowę o wolnym handlu - powiedziała.

d1lkrw2

Zawieszenia rozmów o wolnym handlu domaga się również Gabriele Zimmer (Zjednoczona Lewica Europejska). - Zanim będzie porozumienie (o wolnym handlu), musimy wyjaśnić, czy jesteśmy równym partnerem i czy szanujemy się nawzajem - zaznaczyła.

- Zażądaliśmy natychmiastowych wyjaśnień (od USA) w tej sprawie - zapewniał Barroso. Jak dodał, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton we wtorek rozmawiała o PRISM z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. W KE powołana została też specjalna grupa, która wyjaśnia doniesienia o ewentualnym gromadzeniu informacji o funkcjonowaniu UE przez amerykański wywiad. - Unia Europejska oczekuje przejrzystości od sojuszników - podkreślił Barroso.

Zaniepokojony nowymi informacjami na temat PRISM jest także Van Rompuy. Jak powiedział w Strasburgu, UE oczekuje, że prezydent USA Barack Obama przekaże wyjaśnienia w tej sprawie. Dodał, że dopiero gdy będą dostępne "pełne dane" i gdy doniesienia o szpiegostwie się potwierdzą, wtedy będzie wypowiadał się "w innym tonie".

Szef PE Martin Schulz powiedział w poniedziałek, że jeśli doniesienia o szpiegowaniu instytucji UE przez amerykański wywiad zostaną potwierdzone, będzie to "wielki cios" dla stosunków Unii z Waszyngtonem. Dodał, że USA nie mogą traktować PE jak wroga.

d1lkrw2

Odniósł się w ten sposób do sobotnich doniesień niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", który poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, a zwłaszcza Niemcy.

"Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął Snowden, informatyk zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

d1lkrw2

Wcześniej Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców.

W połowie czerwca kraje UE osiągnęły kompromis w sprawie mandatu do negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a USA. Kompromis przewiduje m.in., że usługi audiowizualne obejmujące produkty branży filmowej i muzycznej będą tymczasowo wyłączone z mandatu negocjacyjnego, później jednak i one będą przedmiotem negocjacji, jeśli tylko KE przedstawi stosowną propozycję, którą zaakceptują wszystkie kraje unijne.

Umowa doprowadzi do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie.

d1lkrw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lkrw2
Więcej tematów