"W nowym traktacie UE pozostanie istota obecnej konstytucji"
Nowy, zmieniony traktat UE nie naruszy
istoty obecnego projektu konstytucji, żaden kraj członkowski nie
kwestionuje jej głównego przesłania i treści - powiedział w Brukseli kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.
20.06.2006 | aktual.: 20.06.2006 12:36
Kanclerz zaprezentował w Parlamencie Europejskim rezultaty niedawnego szczytu UE i kończącego się austriackiego półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej.
W traktacie potrzebne są nowe elementy, bo nie możemy wymagać, by został ratyfikowany w niezmienionej formie - powiedział Schuessel, wskazując na Francję i Holandię, gdzie dokument został odrzucony.
Te nowe elementy nie powinny naruszać istoty traktatu - dodał Schuessel, przekonując, że na ostatnim szczycie Unii żaden członek Rady Europejskiej (przywódcy państw UE) nie podważał treści traktatu konstytucyjnego. Żaden kraj członkowski nie stawia pod znakiem zapytania istoty traktatu konstytucyjnego - powtórzył.
Kanclerz zapowiedział, że 25 marca 2007 roku odbędzie się w Berlinie specjalny szczyt europejski z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, na którym zostanie podpisana deklaracja o modelu socjalnym UE. Niemcy od dawna proponują, by właśnie aneks czy protokół na temat Europy socjalnej został dołączony do unijnej konstytucji.
Schuessel przedstawił eurodeputowanym przyjęty na szczycie 15-16 czerwca kalendarz prac nad nowym traktatem. Niemieckie przewodnictwo w UE przygotuje w pierwszej połowie przyszłego roku raport na temat możliwych rozwiązań, a najpóźniej za przewodnictwa Francji, w drugiej połowie 2008 roku, mają zapaść ostateczne decyzje.
Jako sukcesy kończącego się półrocznego przewodnictwa austriackiego w UE kanclerz wymienił też (poza wyjściem z impasu konstytucyjnego) porozumienie w sprawie dyrektywy usługowej, rozpoczęcie prac nad wspólną polityką energetyczną (na szczycie w marcu) oraz potwierdzenie perspektywy europejskiej dla krajów bałkańskich.
Inga Czerny