W niedzielę wielki spis. Kościół policzy wiernych
W niedzielę Kościół przeprowadzi badanie niedzielnych praktyk religijnych. We wszystkich parafiach w kraju policzeni zostaną wierni uczestniczący we mszy i przystępujący do komunii świętej.
W najbliższą niedzielę, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św.
Liczenie wiernych odbywa się co roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych odwołano przeprowadzenie badania.
Zgodnie z metodologią badania policzeni zostaną wszyscy uczestnicy mszy św., którzy ukończyli siódmy rok życia.
Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wynika, że wskaźnik wiernych uczestniczących w mszy św. (dominicantes) oraz przystępujących do komunii św. (communicantes), systematycznie spada od lat 80.
Policzą wiernych w kościołach. Od lat ich liczba spada
W 1982 r. wskaźnik dominicantes wynosił 57 proc., w 1986 r. - 42,9 proc., w 1991 spadł do 47,6 proc. W 2019 roku w niedzielnej mszy św. uczestniczyło już tylko 36,9 proc. wiernych.
W latach 80. i 90. rósł za to wskaźnik communicantes. W 1980 wynosił on 7,8 proc., w 1986 - 10,4 proc., w 1999 r. wzrósł do 16,3 proc. W 2019 16,7 proc. wiernych uczestniczących w mszy św. przystępowało do komunii św.
Kościół w Polsce traci wiernych. Hołownia o kryzysie instytucji: "Płakać też po niej nie będę"
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.