Trwa ładowanie...
d1y8bxa

W Muzeum Auschwitz wydrapał na ścianie swoje imię. Amerykański turysta może pójść siedzieć na 10 lat

17-latek odpowie za niszczenie zabytku w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Stanie za to przed sądem rejonowym w Oświęcimiu. - Grozi mu do 10 lat więzienia - poinformował zastępca oświęcimskiego prokuratora rejonowego Mariusz Słomka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Muzeum Auschwitz wydrapał na ścianie swoje imię. Amerykański turysta może pójść siedzieć na 10 lat
(Wikimedia Commons CC BY, Fot: dnalor01)
d1y8bxa

Amerykanin został zatrzymany na początku lipca. Wewnątrz jednego z poobozowych baraków ostrym narzędziem wydrapał na ścianie swoje imię. Zauważył to przewodnik, który poinformował ochronę placówki.

W przeszłości dochodziło już do podobnych zdarzeń w Miejscu Pamięci. Latem 2016 roku zatrzymano dwóch 17-letnich Portugalczyków, gdy w zabytkowych cegłach poobozowej bramy głównej próbowali wyryć swoje imiona.

W lutym oświęcimski sąd skazał ich na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Sąd oddał ich też pod dozór kuratora i nakazał zapłacić po 1 tys. zł nawiązki na rzecz Muzeum Auschwitz. Sąd okręgowy w Krakowie, po apelacji obrońcy obcokrajowców, wyrok podtrzymał.

d1y8bxa

Skandal w obozie Auschwitz-Birkenau. Muzeum zawiadamia prokuraturę ws. kradzieży

Artystka z Izraela i zarazem wnuczka ocalałych z Holokaustu ukradła eksponaty z Miejsca Pamięciw Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Użyła ich do stworzenia własnego projektu na zakończenie studiów. Placówka natychmiast zareagowała zgłaszając sprawę do prokuratury.

d1y8bxa

Niemiecki obóz Auschwitz. Teraz jest tam muzeum wpisane na listę UNESCO

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów.

W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Fala krytyki w Polsce i na świecie po słowach premier Beaty Szydło

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d1y8bxa

Podziel się opinią

Share

d1y8bxa

d1y8bxa
Więcej tematów