Trwa ładowanie...
20-03-2008 18:15

"W maju lub czerwcu ratyfikacja Traktatu w Polsce"

Premier Donald Tusk zapowiedział w Lublanie, że parlamentarny etap ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego zakończy się przed upływem prezydencji słoweńskiej w UE, czyli przed końcem czerwca lub nawet przed Świętem Konstytucji 3 maja.

"W maju lub czerwcu ratyfikacja Traktatu w Polsce"Źródło: PAP
d2p7fos
d2p7fos

Jeśli chodzi o procedury, za które odpowiedzialny jest rząd i koalicja parlamentarna, to jestem przekonany, że ratyfikacja zakończy się przed końcem prezydencji słoweńskiej, przed referendum irlandzkim i niewykluczone, że przed Świętem Konstytucji 3 maja - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Lublanie po spotkaniu ze słoweńskim premierem Janezem Janszą.

Tusk podkreślił jednocześnie, że procedura ratyfikacyjna w Polsce wymaga ostatecznej decyzji, jaką jest podpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Premier zaznaczył, że mimo toczącej się w Polsce dyskusji o ustawie upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu z Lizbony żadna istotna siła polityczna nie wypowiada się przeciwko temu traktatowi. Ustawa ratyfikacyjna musi być przyjęta przez Sejm oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy posłów oraz senatorów.

Zdaniem Tuska, jeśli dojdzie do referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego to odbędzie się ono bez dramatycznego znaku zapytania o efekt, ponieważ - jak podkreślał - badania opinii publicznej wskazują, że Traktat z Lizbony popiera ponad 70% Polaków.

d2p7fos

Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Traktat zostanie przez Polskę ratyfikowany - oświadczył polski premier. Nie wykluczył, że w pierwszym tygodniu po świętach Sejm zajmie się projektami ustaw ratyfikacyjnych.

Pytany o wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego w "Dzienniku", Tusk powiedział, że z uznaniem przyjmuje każdy głos, który jest świadectwem gotowości wytyczenia szybkiej i prostej drogi ratyfikacji Traktatu. Jak ocenił, z tego wywiadu wynika jednoznacznie, że prezydent jest zwolennikiem Traktatu.

Lech Kaczyński w wywiadzie dla "Dziennika" powiedział, że ma pewne pomysły dotyczące porozumienia w sprawie ratyfikacji traktatu, ale za wcześnie o nich mówić. Chcę podkreślić - jestem za ratyfikacją traktatu. Choć jestem też za wzmocnieniem w ustawie ratyfikującej traktat polskiego sukcesu. Będę mocno dążył do kompromisu - dodał.

Premier Słowenii przyznał, że nie ma wątpliwości, iż Polska wkrótce ratyfikuje Traktat. Tusk z kolei komplementował Słowenię za trudną rolę kraju sprawującego prezydencję w Unii.

d2p7fos

Polski premier powiedział też, że ze szczególną satysfakcją przyjmuje fakt, że w czerwcu odbędzie się debata o wschodnim wymiarze polityki UE. Na czerwcowym szczycie UE Polska ma przedstawić konkretne propozycje wzmocnienia wschodniego wymiaru UE, które mają przybliżyć europejską perspektywę dla Ukrainy. Polska wspiera zarówno unijne aspiracje Kijowa, jak i włączenie Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP) na kwietniowym szczycie NATO w Bukareszcie.

Rozmowy dotyczyły też pakietu energetyczno-klimatycznego. Tusk powiedział, że polski punkt widzenia znajduje zrozumienie wśród partnerów w Unii i ma nadzieję, iż zasada solidarności, która została już wpisana w prawo europejskie, znajdzie swój wymiar praktyczny.

Obaj politycy deklarowali też gotowość do prac na rzecz europejskiej perspektywy dla krajów bałkańskich - Chorwacji, Serbii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.

Jansza powiedział, że Polska i Słowenia wspierają włączenie do NATO Ukrainy i Gruzji. Wyraził też ubolewanie z powodu incydentu w Kosovskiej Mitrovicy - gdzie zostali ranni polscy policjanci.

Jansza podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Słowenii i że wymiana towarów i usług w 2007 roku przekroczyła po raz pierwszy 1 miliard euro. (sm)

Marta Łazowska

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj