ŚwiatW Londynie protest przed polską ambasadą w obronie prof. Bogdana Chazana

W Londynie protest przed polską ambasadą w obronie prof. Bogdana Chazana

Dzisiaj ma odbyć się w Londynie, przed polską ambasadą, protest w obronie prof. Bogdana Chazana - dowiedziała się WP.PL. "Protest jest formą wsparcia prof. Chazana oraz działalności pro-life" - czytamy w zaproszeniu rozesłanym przez Society for the Protection of Unborn Children. SPUC jest organizatorem protestu.

W Londynie protest przed polską ambasadą w obronie prof. Bogdana Chazana
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

"Prof. Chazan został zwolniony przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska za odmowę dokonania aborcji" - informuje zaproszone osoby SPUC. Początek protestu zaplanowano na godz. 12:00. Ambasada znajduje się pod adresem 47 Portland Place W1B 1JH. Protest ma potrwać do godz. 16:00.

Prof. Chazan otrzymał wypowiedzenie z pracy 21 lipca. - Mój światopogląd, jak widzę, stoi na przeszkodzie w wykonywaniu przeze mnie funkcji dyrektora szpitala, ale pewnie i szeregu innych zajęć - powiedział wówczas Chazan. Ocenił, że kara, jaka go spotkała jest niezasłużona, a jej wysokość nieproporcjonalna.

Jak mówił wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, podstawą decyzji o zwolnieniu Chazana była utrata zaufania do niego. - Nie chodzi o światopogląd, tylko o przestrzeganie prawa, prawo obowiązuje wszystkich - wyjaśniał Wojciechowicz.

O zamiarze odwołania Chazana z funkcji dyrektora szpitala na początku lipca poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dyrektorowi nie można było wręczyć wypowiedzenia, ponieważ przebywał na urlopie, z którego wrócił właśnie 21 lipca.

Kontrola i zwolnienie

Podstawą do decyzji prezydent Warszawy stały się wyniki kontroli ratusza w szpitalu im. Św. Rodziny. Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Z raportu urzędu miasta wynika, że działając jako dyrektor szpitala, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, w świetle obowiązujących przepisów nie mógł powołać się na klauzulę sumienia, ponieważ ma ona charakter indywidualny. Nie wskazał też pacjentce - do czego był zobowiązany - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Kobieta urodziła dziecko, które zmarło niedługo po porodzie.

Własne kontrole w szpitalu Św. Rodziny wszczęły też: NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta oraz konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Postępowanie wyjaśniające prowadzi też na wniosek ministra zdrowia rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

NFZ nałożył na szpital karę w wysokości ok. 70 tys. zł. Postępowanie Rzecznika Praw Pacjenta jeszcze trwa, w ramach tej kontroli sprawdzane jest także, czy dziecko miało po urodzeniu zapewnione niezbędne świadczenia zdrowotne.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi także warszawska prokuratura.

Prof. Chazan przebywa na urlopie, po jego zakończeniu będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Ratusz przygotowuje konkurs na nowego dyrektora szpitala Św. Rodziny - zostanie on rozpisany jesienią.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)