W Łodzi otwarto galerię obrazów dla niewidomych
Pierwszą w Polsce "Galerię dotyku" adresowaną do dzieci i młodzieży niewidomej oraz słabowidzącej uruchomiono w piątek w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Dzięki specjalnemu przekształceniu obrazów, niewidzące dzieci mogą poznać dzieła znanych malarzy i grafików. W jednej z sal wystawowych muzeum zaprezentowano 18 prac, m.in.: Władysława Strzemińskiego, Jarosława Modzelewskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Antoniego Starczewskiego, Edwarda Muncha.
Na ścianach powieszono oryginalne dzieła. Pod nimi na półkach leżały prace przekształcone komputerowo i wydrukowane na papierze nasączonym specjalną substancją, która pod wpływem temperatury w miejscach nadrukowanych puchnie. Dzięki wypukłej formie obrazy są rozpoznawalne przez dotyk.
Prezentowane w galerii dzieła są przede wszystkim czarno białe, bo trzeba było zacząć od prac łatwiejszych; dzieci uczą się dopiero ich odczytywania tą metodą - powiedział koordynator programu Piotr Bugajski.
Zaznaczył, że stosując tę metodę istnieje także możliwość uproszczonego przełożenia kolorów. Ma to polegać na tym, iż wnętrze rysunku wypełnia się np. kropkami i kreskami, a do rysunku dołączona zostanie legenda objaśniająca jaki kolor oznacza kropka czy kreska.
Pomysł stworzenia galerii zrodził się 1,5 roku temu, kiedy zobaczyłem w jednym z telewizyjnych programów reportaż na temat Australijczyka, który tworzył właśnie takie obrazy dla niewidomych - powiedział Bugajski. Dodał, że galeria ma przybliżyć niewidomym dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki, a w efekcie rozszerzyć świat niewidomych o obszar dotychczas dla nich niedostępny.
Bugajski przyznał, że chce też rozmawiać ze studentami szkół plastycznych, aby ci zrobili kopie niektórych znanych rzeźb, które mają trafić do "Galerii dotyku".
Program realizowany jest przez Muzeum Sztuki, łódzkie biuro Polskiej Akcji Humanitarnej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących w Łodzi. (aka)