Trwa ładowanie...

W Libii namierzali polską CASĘ? To była tylko usterka...

Wojskowa CASA, którą leciała w poniedziałek delegacja z ministrem spraw zagranicznych, wystrzeliła podczas startu z Trypolisu kilkadziesiąt flar. Zadziałał system tzw. biernej obrony przed atakiem rakietowym - podaje radio RMF FM.

Share
W Libii namierzali polską CASĘ? To była tylko usterka...
Źródło: PAP
d18nyow

Są dwie wersje, dlaczego flary zostały wystrzelone. Nieoficjalna mówi, że system zadziałał, bo jego czujniki wykryły wiązki radaru, który mógł stanowić zagrożenie. Jednak - jak usłyszał reporter RMF FM, który także był na pokładzie tej maszyny - zagrożenie było niewielkie, a radaru miała użyć nowa ochrona lotniska w stolicy Libii. Załoga postąpiła zgodnie z procedurami - samolot wypuścił 40 flar.

Natomiast w Siłach Powietrznych reporter RMF FM usłyszał, że to nie załoga wystrzeliła wabiki, a system przy starcie przestawiony był z manualnego na automatyczny. Według wojskowych, nie było żadnego radaru ani zagrożenia, a nastąpiła usterka systemu biernej obrony. Jeszcze nie wiadomo, dlaczego do tego doszło.

Nie zmienia to faktu, że pasażerom ścierpła skóra, gdy tuż po starcie usłyszeli nieustalony hałas na zewnątrz samolotu, który przypominał eksplozje - relacjonuje reporter radia.

d18nyow

Podziel się opinią

Share
d18nyow
d18nyow
Więcej tematów