W kwietniu PO przed PiS i LPR
Na Platformę Obywatelską w połowie kwietnia
głosowałoby w wyborach do Sejmu - 25% wyborców, na PiS - 20%, na LPR - 16%, na Samoobronę - 10%, na SdPl - 5% - wynika z sondażu TNS OBOP. Chęć pójścia do wyborów zadeklarowało 30% Polaków.
27.04.2005 | aktual.: 27.04.2005 18:55
Według OBOP do Sejmu nie weszłyby PSL i SLD - po 4%, UW - 3% wyborców, a także Ruch Katolicko-Narodowy (Antoniego Macierewicza)
i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - po 2% oraz Unia Pracy, PPS, Centrum, Ruch Społeczny, Nowa Lewica, Demokratyczna Partia Lewicy i ZChN, które uzyskały 1% poparcia.
Równolegle przeprowadzono badanie, w którym na liście partii zamiast Unii Wolności znalazła się Partia Demokratyczna (tak określana jest nowa partia, którą będą tworzyć m.in. Władysław Frasyniuk, Jerzy Hausner i premier Marek Belka)
. PD uzyskała takie same wyniki jak UW w pierwszym badaniu - 3% poparcia.
W stosunku do pierwszego badania zmieniły się nieco wyniki innych partii: do Sejmu nie weszłaby SdPL, a trafiłoby tam PSL.
Tym razem PO otrzymałaby 26% głosów, PiS - 20%, LPR - 14%, Samoobrona - 10%, PSL - 6%, SdPl - 4%, SDL - 3% głosów, a RKN i UP - po 2%. Inne partie - 1% lub mniej.
W przypadku obu badań 18% osób, które zamierzają głosować, nie wiedziały jeszcze, na kogo oddałyby swój głos.
TNS OBOP szacuje, że w pierwszym przypadku (z listą, na której była UW) PO powinna zdobyć 148 mandatów w Sejmie, PiS - 127, LPR - 95, Samoobrona - 61, SdPl - 27, a przedstawiciele mniejszości niemieckiej - 2 (przy założeniu, że zdobędą oni dwa mandaty).
W przypadku drugiego badania (po uwzględnieniu PD) PO wprowadziłaby do Sejmu 159 posłów, PiS - 118, LPR - 85, Samoobrona - 60, PSL - 36 i mniejszość niemiecka - 2.
W porównaniu z badaniem marcowym największy przyrost poparcia odnotowało PiS (8 pkt proc.), poparcie LPR wzrosło - w przypadku listy z UW - o 5 pkt proc., - w przypadku listy z PD - o 4 pkt. Poparcie dla Platformy wzrosło odpowiednio o 1 i 3 pkt proc.
Od marca najbardziej pogorszyły się wyniki Samoobrony i SLD - wyniki tych partii są każdorazowo o 6 pkt. proc. gorsze o od poprzednich. Gorzej niż przed miesiącem wypadło PSL (spadek o odpowiednio 4 i 3 pkt. proc.)
UW, a na drugiej liście - PD, które uzyskały w marcu wyniki powyżej progu wyborczego, odnotowały spadek o 4 pkt proc. (Unia) i 3 pkt. (Partia Demokratyczna).
Sondaż przeprowadzono od 12 do 17 kwietnia na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 945 dorosłych Polaków.