SpołeczeństwoW Koprzywnicy będzie muzeum pamiątek po cystersach

W Koprzywnicy będzie muzeum pamiątek po cystersach

Muzeum upamiętniające pobyt zakonu cystersów w
Koprzywnicy (Świętokrzyskie) otwarte zostanie przed zaplanowanymi
na październik obchodami 800. rocznicy konsekracji klasztornego
kościoła przy dawnym tamtejszym opactwie cysterskim.

Jak zapowiada burmistrz Koprzywnicy i prezes Stowarzyszenia 800-lecia Opactwa Cysterskiego "Ku Przyszłości", Marek Jońca, muzealna ekspozycja powstanie w odrestaurowanym armarium, czyli dawnej zakrystii. Wystawione zostaną cenne eksponaty, m.in. fragmenty kamieniarki z nieistniejących już skrzydeł klasztoru, ornaty, rękopisy, książki z biblioteki cysterskiej oraz paramenty i naczynia liturgiczne.

Stowarzyszenie "Ku Przyszłości" chce przywrócić zespołowi klasztornemu w Koprzywnicy dawną świetność, dlatego pomaga miejscowej parafii św. Floriana - spadkobierczyni pocysterskiego mienia - zaadaptować późnoromański klasztor cysterski na dom rekolekcyjno-wypoczynkowy i urządzić w otaczającym go ogrodzie boiska sportowe oraz tereny rekreacyjne. Z kolei w pocysterskiej szkole ma powstać zakład opiekuńczo-leczniczy dla osób w podeszłym wieku - powiedział w piątek PAP Jońca.

Strona kościelna złożyła w tym celu do Norweskiego Mechanizmu Finansowego wniosek o pomoc finansową (w wysokości 6 mln zł) na renowację zabytkowego wnętrza świątyni i jej elewacji; gmina oraz Stowarzyszenie spodziewają się ponadto 8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację pocysterskiego zespołu klasztornego.

Zabudowa koprzywnickiego opactwa cystersów wzorowana była na macierzystym klasztorze Clairvaux. Stanowi jeden z cenniejszych przykładów budownictwa romańskiego. Głównym architektem budowli był prawdopodobnie brat Simon - tak wynika z inskrypcji na zachowanym zworniku w bocznej Kaplicy Ukrzyżowania. W klasztornym kościele można podziwiać nie tylko unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.

Cystersi zostali sprowadzeni do Polski z Francji w XII wieku w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Najstarsze polskie opactwa cysterskie powstały m.in. w Jędrzejowie i Wąchocku na kielecczyźnie. W 1207 roku konsekrowano cysterski kościół w Koprzywnicy. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną stosowaną w Europie Zachodniej.

Źródło artykułu:PAP
historianaukapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)