W kopalniach będzie bezpieczniej?
Kompania Węglowa zapowiada zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Zarząd Kompanii Węglowej SA chce, aby w należących do firmy 23 kopalniach pracowało się bezpieczniej. Po serii tragicznych wypadków z ostatnich miesięcy spółka powołała zespół ekspertów, mający pomóc w takim planowaniu wydobycia, aby nie dochodziło do kolejnych tragedii.
11.04.2003 15:44
W piątek zespół zebrał się na pierwszym posiedzeniu. W jego skład weszli m.in. przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych, Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
"W ostatnich miesiącach doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń, które wymagają innego spojrzenia. Chcemy nie tylko reagować na wydarzenia, ale inaczej podejść do problemu eksploatacji już na etapie projektowania, posiłkować się wiedzą, doświadczeniem polskich naukowców, którzy są w światowej czołówce" - powiedział po obradach zespołu jego szef, wiceprezes Kompanii Franciszek Niezgoda.
"Wcześniej zajmowały się tym służby kopalniane, którym nie odbieramy kompetencji; natomiast myślę, że za mało korzystaliśmy na bieżąco z wiedzy i doświadczeń nauki" - dodał.
Wiceprezes WUG Jan Szczerbiński przyznał, że zdarzają się błędy w planowaniu wydobycia: "Jeżeli kopalnia ma dzisiaj 3-4 ściany, nie może sobie pozwolić na to, żeby zaskoczyło ją jakieś nieszczęście. Jeśli jedna ściana jest wyłączona z wydobycia, to zakład wychodzi z obiegu i dochodzi do finansowej tragedii. Tak było po wypadkach w kopalni Kleofas
czy Bielszowice
. Popełniano błędy w planowaniu".
"Zrobiła się psychoza w kopalniach. Kopalnia boi się, że jeśli przestanie wydobywać, to wpadnie w ranking kopalń do likwidacji i często w tym momencie pojawiają się niedociągnięcia i zwiększa się ryzyko, żeby wydobywać" - dodał.
Kompania Węglowa SA, która z początkiem lutego przejęła z pięciu spółek węglowych 23 kopalnie, jest największym producentem węgla kamiennego w Polsce. Zatrudnia 85 tys. pracowników. W większości jej kopalń występuje wysoki stopień zagrożeń naturalnych, co wynika ze skomplikowanej budowy geologicznej złoża, efektów wcześniejszego wydobycia i faktu, że kopalnie wydobywają węgiel z coraz głębszych pokładów. (iza)