PolskaW komisji samorządowej debata nad ordynacją

W komisji samorządowej debata nad ordynacją

W sejmowej komisji samorządowej trwa dyskusja nad popieranymi przez koalicję zmianami w ordynacji samorządowej.

Jan Kochanowski (SLD) ocenił, że forsowanie przez koalicję zmian w ordynacji to nic innego jak próba wyeliminowania z samorządów lokalnych komitetów, a przez to wprowadzenie "dyktatury w samorządach". Idąc tą drogą zapiszcie w ustawie, że każdy wynik wyborów niekorzystny dla was będzie nieważny - powiedział.

Tadeusz Cymański (PiS) apelował o "miarkowanie się z emocjami". Przekonywał, że ze zmian w ordynacji może skorzystać każdy, a nie tylko koalicja. Nie jest niczyją winą, że ktoś nie chce wejść w koalicje, chce być sam. Proszę się nie gniewać, że inni nie chcą być sami, że chcą działać razem, chcą współpracować - mówił.

Jeśli mówimy o zawłaszczaniu obywatela, to w sytuacji, gdy scena polityczna jest zdominowana przez dwóch liderów, to ta forsowana, ta ukochana idea wyborów większościowych, to by dopiero była dla słabszych rzeź niewiniątek. Dlatego - troszeczkę ciszej, troszeczkę skromniej i bardziej delikatnie - mówił Cymański.

Wypowiedź Cymańskiego wywołała żywą reakcję posłów. Zawsze ceniłem posła Cymańskiego, za ostry dowcip, ale tym razem dowcipu nie zrozumiałem - komentował Waldy Dzikowski (PO). Jego partyjna koleżanka Jadwiga Zakrzewska przypomniała, że kiedy w 2002 roku SLD przed wyborami próbował zmieniać ordynację, to właśnie Cymański "wystąpił godnie i powiedział, że to niedopuszczalne".

Anna Paluch (PiS) apelowała do opozycji o "odpowiedzialność za słowa". Zarzuciła byłemu szefowi komisji samorządowej Waldemarowi Pawlakowi (PSL), że "manipulował" pracami komisji nie zapoznając komisji z wnioskiem o wysłuchanie publiczne.

Alfred Budner z Samoobrony nie ma wrażenia, że koalicja zawłaszcza prawo czy stosuje dyktat. Chodzi o to, aby skończyć ze sztucznym samorządem, przez 16 lat samorząd jest tożsamy, układ kolesiów ma się dobrze. Z tym trzeba skończyć - mówił. Was jest też trójka - zwrócił się do posłów PO, SLD i PSL - zresztą macie prawie wspólne programy, nie rozdzierajcie szat, idźmy do wyborów - mówił Budner.

W trakcie dyskusji wielu posłów opozycji zwracało uwagę, że nie ma prawnych przesłanek do rezygnacji z wysłuchania publicznego nad ordynacją samorządową, o co wniósł PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)