W kolejce po wyrok
Pozwy o wypłatę wynagrodzeń stanowią więcej niż połowę wszystkich spraw pracowniczych, a ich liczba dramatycznie rośnie - alarmuje "Gazeta Prawna".
Gdyby nie to, że wiele osób z obawy o utratę pracy nie podejmuje walki o swoje prawa na drodze sądowej, ta liczba byłaby większa. To kolejny przykład łamania podstawowych praw obywatelskich - wskazuje gazeta.
Według niej, statystycznie mijający rok zapowiada się jeszcze gorzej niż poprzedni. W pierwszym półroczu do sądów wpłynęło prawie 108 tys. spraw o wynagrodzenie za pracę, nie licząc pozwów o zaległe należności za przepracowane godziny nadliczbowe czy związane z rozwiązaniem - w różnym trybie - umów o pracę. Wspomniana liczba to więcej niż połowa takich spraw, przyjętych przez sądowe biura podawcze w całym 2002 r. - zauważa "GP".
Odnotowuje ona, że z obiektywnych względów, o jakich mówią sędziowie, wiele spraw trwa na tyle długo, że poszkodowani pracownicy niejednokrotnie tracą nadzieję na odzyskanie czegokolwiek. A często też wyrok sądu i tak można "oprawić w ramki". (PAP)