Trwa ładowanie...

W Kijowie całonocne rozmowy ws. rozwiązania kryzysu. O 11 czasu polskiego podpisanie porozumienia

O 13.00 w Kijowie (11:00 czasu polskiego) będzie parafowane porozumienie o uregulowaniu kryzysu na Ukrainie - podała administracja prezydenta Janukowycza. Według komunikatu, w tej sprawie porozumieli się uczestnicy rozmów w Kijowie, które toczyły się z przerwami od wczoraj. Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius zalecił ostrożność w wypowiadaniu się na temat porozumienia.

Share
W Kijowie całonocne rozmowy ws. rozwiązania kryzysu. O 11 czasu polskiego podpisanie porozumienia
Źródło: PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO
d2vxn4z

Więcej na temat wydarzeń na Ukrainie:

Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius, który brał udział w czwartkowych negocjacjach w Kijowie, zalecił ostrożność w wypowiadaniu się na temat porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie; porozumienie musi jeszcze skonsultować ukraińska opozycja.

- Nie możemy nic powiedzieć przed końcem poranka - powiedział Fabius prywatnej stacji radiowej Europe 1 z Pekinu, dokąd właśnie przybył z wizytą po negocjacjach w Kijowie.

d2vxn4z

- Opozycja chce skonsultować (porozumienie) między sobą, co jest całkowicie zrozumiałe - powiedział szef francuskiej dyploamcji.

Fabius opuścił Kijów w nocy, ale powiedział, że będzie w kontakcie z pozostałymi negocjatorami z UE - Radosławem Sikorskim i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Wielogodzinne negocjacje

W negocjacjach w siedzibie prezydenta brali udział ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec, a także przedstawiciele ukraińskiej opozycji i rosyjski Rzecznik Praw Człowieka. Nie podano szczegółów porozumienia.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier wyszli rano z administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jednak mają zamiar spotkać się z nim jeszcze raz za kilka godzin.

d2vxn4z

Poinformował o tym unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński. - Negocjacje będą kontynuowane. Przed południem planujemy jeszcze jedno spotkanie z prezydentem - oświadczył.

Rozmowy unijnych ministrów z Janukowyczem trwały ponad dziewięć godzin. Po opuszczeniu administracji prezydenckiej Sikorski i Steinmeier nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy. Uczestniczący w spotkaniu liderzy ukraińskiej opozycji, Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok także nie rozmawiali z prasą.

W nocy z czwartku na piątek przybył do prezydenckiej administracji wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina, rzecznik praw człowieka (ombudsman) Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin.

W czwartek w rozmowach uczestniczył też szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

d2vxn4z

Jak wynika z informacji podanych jeszcze w czwartek, unijni ministrowie zaproponowali mapę drogową politycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Plan ten zakładałby utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Noc z czwartku na piątek minęła w Kijowie spokojnie. W piątek rano ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało, że od wtorku zginęło w wyniku starć przeciwników władz z milicją 77 osób. Według opozycji ofiar śmiertelnych jest co najmniej 100.

d2vxn4z

Podziel się opinią

Share
d2vxn4z
d2vxn4z
Więcej tematów