Trwa ładowanie...

W Kielcach zakończono ćwiczenie przed wyjazdem żołnierzy do Afganistanu

Około pięciuset polskich, amerykańskich i kanadyjskich żołnierzy uczestniczyło w zakończonym w Kielcach ćwiczeniu "Bagram XIV", poprzedzającym wyjazd do Afganistanu.

Share
W Kielcach zakończono ćwiczenie przed wyjazdem żołnierzy do AfganistanuŹródło: PAP, fot: Michał Walczak
d461zcj

Ćwiczenie, zorganizowane w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, było najważniejszą certyfikacją dla dowódców i sztabowców, którzy będą kierowali XIV zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

XIV zmiana będzie miała charakter dowódczo-wspierający. Polscy żołnierze będą wspierali lokalne władze oraz afgańskie siły bezpieczeństwa w zapewnieniu porządku publicznego i bezpieczeństwa prowincji Ghazni.

Dowódca kontyngentu gen. bryg. Cezary Podlasiński powiedział dziennikarzom, że jednocześnie żołnierze będą realizowali zadanie zakończenia działalności operacyjnej w bazie Ghazni - będą organizowali przenosiny uzbrojenia i sprzętu do bazy w Bagram.

d461zcj

Wiceszef sztabu ds. operacyjnych Armii Amerykańskiej w Europie gen. bryg. Darryl Williams podkreślił, że ćwiczenie było przykładem dobrej współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy, jaka ma miejsce także w Afganistanie.

Trzon XIV zmiany PKW stanowią żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Większość z nich uczestniczyła już w misjach zagranicznych.

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem "Bagram XIV" prowadzono przy użyciu interaktywnego systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) oraz systemu JEMM (Joint Exercise Management Module), stwarzającego możliwość budowania bazy danych o wojskach własnych i przeciwniku z równoczesnym zobrazowaniem pola walki. Dowódcy trenowali także zachowania i etykietę podczas szury - spotkania z afgańskimi władzami lokalnymi.

XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego jest przedostatnią, która będzie służyła w Afganistanie. Tworzy ją ok. tysiąca żołnierzy. Część z nich jest już w Afganistanie, kolejni trafią tam do końca listopada.

d461zcj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d461zcj
d461zcj
Więcej tematów