Trwa ładowanie...
01-09-2014 15:19

W Jaworznie powstanie velostrada, czyli autostrada dla rowerów

W Jaworznie powstanie specjalna autostrada dla rowerów - velostrada. Prawie czterokilometrowa trasa będzie bezkolizyjna. Miasto chce oddać ją do użytku już w 2016 roku.

Share
W Jaworznie powstanie velostrada, czyli autostrada dla rowerówŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3n1x0y

W Jaworznie istnieje już 13 km dróg rowerowych i 277 szlaków rowerowych, ale to ciągle za mało. Mieszkańcy dostaną do użytku kolejną trasę, tym razem specjalnie dla nich stworzoną velostradę. Autostrada dla rowerzystów będzie prowadziła od osiedla Stałego do centrum miasta. Będzie miała ponad 3,6 km i w żadnym miejscu nie będzie się krzyżować z jezdnią ani chodnikami.

- Velostrada w żadnym punkcie nie będzie się przecinać z drogami. Dzięki temu będzie można wypuścić na nią dzieciaki bez żadnych obaw. Co ciekawe, velostrada jest pomysłem rowerzystów, którzy zgłosili go w urzędzie - mówi w rozmowie z WP.PL Tomasz Tosza, odpowiedzialny za ten projekt. - Prezydent przychylił się do tej idei, bo skoro mieszkańcy sami chcą przesiąść się na rowery, to my możemy im to tylko ułatwić. Budujemy już nie ścieżki, a drogi rowerowe, tak by każdy jaworzanin mógł nimi dotrzeć wszędzie: do szkoły, do pracy, na zakupy - dodaje.

Do końca marca 2015 roku projekt Velostrady ma być gotowy. W połowie przyszłego roku urzędnicy ogłoszą już przetarg na jej budowę. Dzięki temu miałaby zostać oddana do użytku już w połowie 2016 roku.

Już sam projekt inwestycji ma kosztować ponad 189 tys. zł, a całość oszacowano na ok. 6 mln zł. Velostrada powstanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i koszt jej budowy będzie pokryty ze środków unijnych.

d3n1x0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n1x0y
d3n1x0y
Więcej tematów