W Hiszpanii trwają obchody 200‑lecia wojny o niepodległość
Uroczystość wojskowa z udziałem żołnierzy
w mundurach z epoki przed Pałacem Królewskim
w Madrycie rozpoczęła obchody 200-lecia wojny o niepodległość, jaką w latach 1808-1814 Hiszpania toczyła przeciwko Francji. W obchodach brał
udział minister obrony Bogdan Klich.
Następca hiszpańskiego tronu książę Filip przewodził uroczystościom z udziałem żołnierzy i ministrów krajów, które brały udział w tym konflikcie - Francji i Polski oraz Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.
Hiszpański minister obrony Jose Antonio Alonso Suarez powiedział, że uroczystość ta, z udziałem krajów, które stały się "wielkimi sojusznikami i przyjaciółmi", zjednoczonymi przez "zasady wolności, równości i braterstwa", ma uczcić poprzedników.
Po południu zainaugurowano również w Madrycie wystawę "Hiszpania 1808-1814. Naród pod bronią". Od kwietnia do czerwca będzie można obejrzeć w Muzeum Prado kolekcję obrazów Francisca Goi, zatytułowaną "Goya w czasie wojny".
W związku z obchodami 200-lecia wojny o niepodległość na nadchodzące miesiące w całej Hiszpanii przewidziano wiele imprez i innych uroczystości.
Wojnę o niepodległość rozpoczęło 2 maja 1808 roku powstanie w Madrycie. Nowy reżim zyskał poparcie niewielkiej części społeczeństwa. Powstały regionalne junty obrony oraz Junta Centralna, pełniąca funkcję rządu narodowego. Kortezy proklamowały w 1812 roku w Kadyksie pierwszą konstytucję hiszpańską o liberalnym charakterze. Działania partyzanckie (guerrilla) oraz interwencja wojsk brytyjskiego generała Wellingtona doprowadziły do wyparcia w 1814 roku Francuzów z Hiszpanii.
30 listopada 1808 roku szarża szwoleżerów polskich przesądziła o złamaniu hiszpańskiego oporu, otwierając Napoleonowi I drogę do Madrytu. (mg)
cyk/ mc/